Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PO.III-443/11/03
z 30 maja 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.III-443/11/03
Data
2003.05.30



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podmiot zagraniczny
podstawa opodatkowania
powstanie obowiązku podatkowego
usługi tłumaczenia


Pytanie podatnika
Czy powstaje obowiazek podatkowy w podatku od towarów i usług oraz możliwość dokonania obniżenia podatku należnego z tytułu usługi tłumaczenia książki przez podmiot zagraniczny poza granicami kraju?


Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana żądanie z dnia 3 marca 2003 r. (data wpływu: 6 marca 2003 r.), dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uzupełnione o dodatkowe wyjaśnienia z dnia 15 maja 2003 r., Urząd Skarbowy w Brzesku uprzejmie informuje;

Wymienionymi wyżej pismami zwrócił się Pan o udzielenie informacji dotyczącej ustalenia podstawy opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług oraz możliwości dokonania obniżenia podatku należnego z tytułu usługi - tłumaczenia książki na podstawie umowy zawartej z usługodawcą mającym siedzibę na Ukrainie.

Jak wynika z treści pism, zawarł Pan ustną umowę z firmą z Ukrainy na wykonanie usługi polegającej na tłumaczeniu książki. Po uzgodnieniach telefonicznych, materiał do tłumaczenia wraz ze zleceniem został przesłany pociągiem przez kuriera. Usługa została wykonana przez podmiot zagraniczny w Kijowie 14 stycznia 2003 r., po czym w dniu 19 stycznia 2003 r. wystawiona została przez firmę zagraniczną faktura na kwotę 6000 hrywien. Przetłumaczony materiał wraz z fakturą otrzymał Pan w dniu 22 stycznia 2003 r. Należność wynikająca z faktury została uiszczona za pośrednictwem Banku 23 stycznia 2003 r. Równowartość kwoty 600 USD, po przeliczeniu według właściwego kursu wynosząca 2.465,42 zł, stanowiła wg Pana podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stawce 22%. Obliczony od tej podstawy opodatkowania podatek od towarów i usług 542,39 zł został ujęty w ewidencji sprzedaży i rozliczony w deklaracji dla podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 2003 r.

Definicja importu usług zapisana została w art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie z jej brzmieniem przez import usług rozumie się usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej.

W oparciu o dyspozycję art. 15 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić.

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi z tytułu importu usług, z zastrzeżeniem pkt 6 i 14 (art. 6 ust. 8b pkt 5 ustawy).

Istotne znaczenie dla zakwalifikowania transakcji jako importu usług ma spełnienie następujących warunków:
- usługa jest świadczona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- należność za wykonywaną usługę jest przekazywana podmiotowi mającemu siedzibę lub miejsce zamieszkania za granicą,
- należny podatek od towarów i usług nie został pobrany od podatnika, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, czyli mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu za granicą, wykonującego czynności, o których mowa w art. 2, osobiście lub przez osobę upoważnioną albo przy pomocy pracowników bądź przy wykorzystaniu zakładu lub urządzenia służącego działalności produkcyjnej, handlowej lub usługowej.

Poczynienie powyższego zastrzeżenia wydaje się konieczne z tego względu, że z przedstawionego w pismach stanu faktycznego wynika jednoznacznie, że firma mająca siedzibę w Kijowie na Ukrainie wykonywała usługę polegającą na tłumaczeniu książki poza granicą Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z tym nie miał Pan obowiązku obliczania należnego podatku od towarów i usług od zakupionej za granicą usługi oraz ujmowania jego kwoty w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług (VAT-7).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj