Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP443/IN/13/BT/2005
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/IN/13/BT/2005
Data
2005.03.02



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy (sprzedaży) maszyn, urządzeń oraz wyposażeń


W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 z p.zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a §4.

Pismem z dnia 17.01.2005r. uzupełnione pismem z dnia 21.02.2005r. Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy dostawa (sprzedaż) towarów korzysta ze zwolnienia od podatku VAT w myśl przepisu art. 43 ust.1pkt2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w następującym stanie faktycznym: w lutym 2004r. Spółka zakupiła od podatnika podatku od towarów i usług maszyny, urządzenia oraz wyposażenia, jako towary zwolnione z podatku od towarów i usług. Przedmiotowe towary (znajdujące się na stanie ewidencji środków trwałych) zostały wydzierżawione od 1 marca 2004r. Zdaniem Spółki dostawa (sprzedaż) powyższych towarów jako towarów używanych - w stosunku do których Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a które były wydzierżawione przez okres dłuższy niż 6 miesięcy - daje podstawę do zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt2 i art. 43 ust.2 pkt2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowania następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt6, art.5 ust.1 pkt1, art.7 ust.1, art. 43, ust.1 pkt2, art.43 ust.2 pkt2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art.5 ust.1 pkt1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast towarami w myśl ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art.2 pkt6 ustawy). W myśl art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 43 ust.2 pkt2 ustawy przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku od towarów i usług rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku

W myśl art. 43 ust.1 pkt2 ustawy, zwolnieniu od podatku poddano dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Użytkownikiem dokonującym dostawy (sprzedaży) towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust.1 pkt2 i art. 43 ust.2 pkt2 ustawy o podatku od towarów i usług jest właściciel mający bezpośrednie władztwo nad towarem, eksploatujący i wykorzystujący go zgodnie z przeznaczeniem . Używanie rzeczy jest więc stanem faktycznym, a nie prawnym. Jest ponadto uprawnieniem właściciela, nie jest obowiązkiem. Użytkowanie rzeczy własnych polega wobec tego nie tylko na fizycznym korzystaniu z rzeczy, ale również na pobieraniu z niej pożytków i czerpaniu z niej dochodów poprzez jej wynajęcie, czy wydzierżawienie.

Reasumując, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedstawionej sytuacji spełnione zostały przesłanki określone w art. 43 ust.1 pkt2 oraz art. 43 ust.2 pkt2 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem dostawa (sprzedaż ) przedmiotowych maszyn, urządzeń oraz wyposażeń korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj