Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PD1/415-7/03, PP 443/16/03
z 18 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/415-7/03, PP 443/16/03
Data
2003.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dzierżawa
koszty uzyskania przychodów
leasing
prawo do odliczenia
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku cesji umowy leasingowej zapłacone raty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Czy przysługuje odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej zapłatę czynszu dzierżawy samochodu ciężarowego?


Urząd Skarbowy w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na złożone zapytanie w dniu 01.07.2003 r., uzupełnione pismem z dnia 16.07.2003 r., wyjaśnia:

Zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

    1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
    2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli zawarta umowa nie spełnia tych warunków, to jej skutki podatkowe są takie same jak w przypadku umowy najmu lub dzierżawy, nawet jeżeli strony nazwą tę umowę - umową leasingu.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i przedłożonych dokumentów wynika, że w dniu 24.02.2003 r. zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest samochód marki Fiat Palio Weekend 1,2 Van (ciężarowy, wartość netto transakcji 29.436,06 zł, okres leasingowania samochodu 37 miesięcy).

Cesja umowy leasingu operacyjnego na inny podmiot gospodarczy spowoduje, że nie zostaną spełnione oba wyżej wymienione warunki i umowa, w świetle przepisów podatkowych, traci swój charakter na rzecz umowy innej, np. najmu.

W myśl art. 23l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz nie spełniającej warunków określonych w ustawie dla podatkowej umowy leasingu, stosuje się przepisy, o których mowa w art. 11, 22 i 23, dla umów najmu i dzierżawy. Oznacza to, że w czasie trwania takiej umowy u najemcy (dzierżawcy) uiszczany czynsz jest w całości kosztem uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) od nabywanych towarów i usług, które zaliczone są do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu.

Część zapytania dotyczącą podmiotu na rzecz którego dokonałaby się cesja umowy Urząd uważa za bezprzedmiotową. Zgodnie bowiem z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy na żądanie podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Pomiot przejmujący samochód może sam wystąpić z zapytaniem do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego.
Sprawy dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej nie należą do właściwości rzeczowej urzędów skarbowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj