Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PBI/443/PDOF/102/EF/05/14
z 23 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI/443/PDOF/102/EF/05/14
Data
2005.02.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
różnice kursowe


Pytanie podatnika
"Czy na podstawie art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ujemne różnice kursowe stanowią koszt uzyskania przychodu?"


POSTANOWIENIE - na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzedu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, że stanowisko wspólnika Spółki zawarte we wniosku z dn. 31.01.2005 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE Pismem z dn. 28.01.2005 r. (data wpływu 31.01.2005 r.) wspólnik Spółki zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do kwalifikacji różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedstawiając następujący STAN FAKTYCZNY: W dn. 31.05.2001 r. jako wspólnik Spólki cywilnej ......... (obecnie spółka jawna) zawarł umowe z bankiem o kredyt obrotowy denominowany. Zgodnie z tą umową kredyt ten został uruchomiony w walucie kredytu czyli EURO, a wykorzystywany w złotych po odsprzedaży bankowych dewiz według kursu kupna na warunkach określonych w umowie. Spłata kredytu i odsetek następowała w walucie kredytu EURO po odkupieniu waluty od banku po cenie dnia. W związku z tym występowały różnice kursowe, ponieważ był inny kurs EURO przy sprzedawaniu bankowi niż przy odkupieniu. Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy na podstawie art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ujemne różnice kursowe stanowią koszt uzyskania przychodu. Sformuowano też WŁASNE STANOWISKO W SPRAWIE stwierdzają, iż na podstawie art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ujemne różnice kursowe stanowią koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, POSTANAWIA UDZIELIĆ NASTĘPUJĄCEJ INTERPRETACJI, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Art. 22 ust.1 ustawy z dn. 26.07.191 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodó, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowaniem średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów. Z powyższych przepisów wynika, iż różnice kursowe mogą wystąpić wyłącznie w przypadku, gdy przychody i koszty wyrażone są w walutach obcych. Ponieważ w Pana sytuacji otrzymanie i spłata kredytu denominowanego następuje w walucie polskiej, a jego wartość jest jedynie przeliczana w odniesieniu do kursu EURO z dnia otrzymania kredytu i odpowiednio z dnia jego spłaty, powstałe różnice w spłacie rat kapitałowych w walucie polskiej nie mogą być uznane za różnice kursowe zdefiniowane w art. 22 ust.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu nie podziela stanowiska Spółki, że różnice kursowe (dodatnie i ujemne) powstałe w wyniku kredytu denominowanego zalicza się zarówno do przychodów, jak i do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego informuje, iż dokumenty dotyczące wniosku o udzielenie interpretacji, nie podlegają ocenie przez organy podatkowe i nie mają wpływu na udzieloną interpretację. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisó prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj