Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USIV/I/443-28/05
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/I/443-28/05
Data
2005.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podatek naliczony
rozliczanie podatku od towarów i usług
zmniejszenie


Pytanie podatnika
Czy nabywca otrzymujący fakturę korygującą w m-cu XII.2004 r., w przypadku gdy nie rozliczył podatku określonego w fakturze, której dotyczy korekta, jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - jednolity tekst ustawy) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.01.2005r (data wpływu do US 25.01.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie, czy nabywca otrzymujący fakturę korygującą w m-cu XII.2004 r., w przypadku gdy nie rozliczył podatku określonego w fakturze, której dotyczy korekta, jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego - uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w deklaracji VAT-7 za m-c XI.2000 r. wykazała podatek naliczony wynikający z faktury VAT. W m-cach od XI.2000 r. do XII.2004 r. Strona nie wykonała żadnych czynności podlegających opodatkowaniu.

Z przedmiotowego wniosku wynika także, iż podatek naliczony wykazany w deklaracji VAT-7 za m-c XI.2000 r., nie został rozliczony w okresie od XI.2000 r. do XII.2004 r. z uwagi na to, że minął okres 36 miesięcy od daty wykazania tego podatku w deklaracji VAT-7, a w tym okresie nie wystąpiła sprzedaż.

W m-cu XII.2004 r. Strona otrzymała fakturę korygującą, zmniejszającą zakup i podatek naliczony, zawarte w fakturze VAT, ujętej w deklaracji VAT-7 za m-c XI.2000 r.

Strona ma wątpliwości, czy otrzymując fakturę korygującą w m-cu XII.2004 r., w przypadku gdy nie rozliczyła podatku określonego w fakturze, której dotyczy korekta, jest obowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego.

Zdaniem Strony - z uwagi na to, że podatek ten nie został rozliczony (w związku z upływem 36 miesięcy) - Spółdzielnia nie jest obowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego zgodnie z § 20 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie jest prawidłowe.

Stosownie do art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 3, podatnik nie wykonał czynności podlegającej opodatkowaniu, podatek naliczony za ten okres podlega rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane, nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

W myśl § 20 ust. 4 powołanego wyżej rozporządzenia, nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymał - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Zgodnie z § 20 ust. 5 cytowanego wyżej rozporządzenia, przepisu ust. 4 pkt 2 nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik nie rozliczył podatku określonego w fakturze, której dotyczy korekta.

Z uwagi na to, że Strona nie rozliczyła podatku określonego w fakturze, której dotyczy korekta, na podstawie § 20 ust. 5 ww. rozporządzenia nie jest obowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego o podatek naliczony z faktury korygującej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj