Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-209/04/JM
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-209/04/JM
Data
2005.02.25



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
faktura zbiorcza
moment powstania obowiązku podatkowego
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obniżenie podatku należnego
różnice kursowe


Pytanie podatnika
1). W dniu 30.04.2004r. kontrahent z Włoch (będący podatnikiem podatku od wartości dodanej) wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż towarów dla Spółki. Towar został nadany przesyłką kurierską przez dostawcę w dniu 05.05.2004r. i dotarł do Spółki w dniu 17.05.2004r. Spółka zadała pytanie kiedy w przedstawionej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy i jak należy rozliczyć podatek od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.
2). Spółka otrzymuje towary handlowe od dostawcy z innego kraju Wspólnoty Europejskiej kilka razy w miesiącu na podstawie dokumentów transportowych. Dostawca ten na koniec miesiąca wystawia fakturę zbiorczą, która wpływa do Spółki w następnym miesiącu. Przed datą wystawienia faktury zbiorczej przez dostawcę dokonywana jest sprzedaż otrzymanych towarów handlowych. W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka ma wątpliwości co do zakresu stosowania art. 21 pkt 3 ustawy o rachunkowości oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jak należy prawidłowo dokonywać wyceny towarów handlowych i ustalać różnice kursowe.
3). Spółka otrzymała towar będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz fakturę w dniu 02.07.2004r. Faktura została wystawiona przez dostawcę w dniu 29.06.2004r. Spółka zadała pytanie w jakim terminie w przedstawionej sytuacji rozliczyć podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru i w rozliczeniu za jaki miesiąc Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.


Ad 1.

W przedstawionej sytuacji kontrahent zagraniczny pomimo wystawienia faktury w dniu 30.04.2004r. nie rozpoczął przed dniem 01.05.2004r. procedury odpowiadającej eksportowi (towar został wysłany z Włoch w dniu 05.05.2004r.). Dlatego też opisana transakcja stanowić będzie nabycie wewnątrzwspólnotowe w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tego przepisu przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 w/w ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia z zastrzeżeniem ust. 6 - 9 tego artykułu. Stosownie do art. 20 ust. 6 w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5 podatnik podatku od wartości dodanej będący dostawcą towarów wystawił fakturę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia tej faktury. Należy jednak zauważyć, iż przepis art. 20 ust. 6 obowiązuje od dnia 01.05.2004r. i nie będzie miał zastosowania do faktury wystawionej w dniu 30.04.2004r. Wobec powyższego należy uznać, iż w opisanej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z przepisem art. 20 ust. 5, a więc w tym przypadku w dniu 15.06.2004r.

Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury jeżeli faktura ta jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Zgodnie z przepisem ust. 3 tego artykułu, w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przytoczone regulacje stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentuje ona czynność, która u podatnika stanowi m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że :
– Spółka zobowiązana jest dokonać przeliczenia kwoty wynikającej z faktury dostawcy z Włoch wg bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień 15.06.2004r.,
– rozliczenia przedstawionej transakcji należy dokonać w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2004r. (obowiązek podatkowy powstaje w czerwcu 2004r. zgodnie z regulacją art. 20 ust. 5 ustawy, a prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w tym samym okresie rozliczeniowym na podstawie niżej opisanego art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy).

Ad 2.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości towarów handlowych, stanowiących zapas magazynowy, nabytych w wyniku transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dopiero z chwilą sprzedaży tych towarów zgodne jest z art. 15 ust. 1 w/w ustawy. Wartość tych towarów, zgodnie z cytowanym przepisem przelicza się na złote wg kursu średniego NBP z dnia zarachowania kosztu dokonanego zgodnie z przyjętymi przez Spółkę zasadami rachunkowości określonymi w ustawie z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), a następnie w sytuacji gdy między dniem zarachowania kosztu, a dniem zapłaty za nabyte towary handlowe występują różne kursy waluty, należy koszty te skorygować o różnice kursowe ustalone zgodnie z cytowanym przepisem art. 15 ust. 1 ustawy.

Ocena zgodności dokonanej w zapytaniu wyceny operacji gospodarczej, jaką jest odpłatne nabycie towaru z ustawą o rachunkowości wykracza poza zakres obowiązków organu podatkowego, określonych w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, bowiem na podstawie powołanego przepisu naczelnik urzędu skarbowego, stosownie do swojej właściwości ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Ad 3.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy prawo do obniżenia podatku należnego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Jeżeli podatnik odliczenia nie dokona za w/w okres, może go dokonać za okres następny zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy.

Zauważyć należy, że otrzymanie towaru, jako warunek odliczenia podatku naliczonego sformułowane zostało w art. 86 ust. 12 i dotyczy jedynie przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), a więc nabycia (krajowego) towarów i usług oraz dostawy towarów będących przedmiotem umowy komisu. Tylko zatem w przypadku tych rodzajów transakcji dopiero nabycie prawa do rozporządzania towarami lub wykonanie usługi uprawni do dokonania odliczenia podatku naliczonego.

Z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż faktura została wystawiona przez włoskiego dostawcę w dniu 29.06.2004r., zaś w dniu 02.07.2004r. otrzymano fakturę oraz towar. W przedstawionej sytuacji wystarczające jest, że podatek z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego pojawi się w deklaracji VAT jako podatek należny. Ten właśnie fakt uprawnia do wykazania tej samej kwoty w deklaracji za czerwiec 2004r. jako kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Zatem obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstanie w dniu wystawienia faktury przez włoskiego dostawcę, tj. w dniu 29.06.2004r., zaś podatek naliczony Spółka może odliczyć w miesiącu czerwcu lub lipcu 2004r.

Natomiast powoływany przez Spółkę § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) nie ma zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym.

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę oraz wniosek został rozpatrzony w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj