Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łęczycy
III/443-23/2004
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-23/2004
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Łęczycy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
następstwo prawne
prywatyzacja
przedsiębiorstwo państwowe
sukcesja


Pytanie podatnika
  1. Czy podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu dotyczących PPKS mozna rozliczyć w deklaracjach VAT dotyczących PKS Sp. z o.o. ?
  2. Czy podatek należny z tytułu dotacji i z tytułu transportu osób, pomimo, że dotyczył PPKS, a obowiązek podatkowy powstaje dopiero w styczniu lub w lutym 2005 r. należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 dotyczącej PKS Sp. z o.o.?
  3. Czy za miesiąc grudzień należy sporządzić jedną deklarację VAT-7 na PKS Sp. z o.o. i ująć w niej sprzedaż i faktury zakupu dotyczące PPKS oraz sprzedaż i faktury zakupu dotyczące spółki, które wpłynęły 31 grudnia 2004 r.?


W odpowiedzi na wniosek z dnia 27.12.2004 r. uzupełniony pismem z dnia 11.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w oparciu o przepisy art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego ww. pismach wynika, iż w oparciu o przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.) nastąpiła prywatyzacja bezpośrednia Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej. Prywatyzacja nastąpiła poprzez oddanie przedsiębiorstwa państwowego w rozumieniu art. 55 k.c. do odpłatnego korzystania Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przekazanie Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nastąpiło dnia 31.12.2004 r.

Wobec powyższego podmiot zwraca się z zapytaniem:- czy podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu dotyczących PPKS można rozliczyć w deklaracjach VAT dotyczących PKS sp. z o.o.,- czy podatek należny z tytułu dotacji i z tytułu transportu osób, pomimo, że dotyczył PPKS, a obowiązek podatkowy powstaje dopiero w styczniu lub w lutym 2005 r. należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 dotyczącej PKS sp. z o.o.,- czy za miesiąc grudzień należy sporządzić jedną deklarację VAT-7 na PKS sp. z o.o. i ująć w niej sprzedaż i faktury zakupu dotyczące PPKS oraz sprzedaż i faktury zakupu dotyczące spółki, które wpłynęły 31 grudnia 2004 r.

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ), osoba prawna zawiązana (powstała ) w wyniku łączenia się :
1. osób prawnych,
2. osobowych spółek handlowych,
3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych- wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zgodnie zaś z art. 94 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przepisy art. 93 § 1, art. 93d i art. 93e, z zastrzeżeniem art. 95, stosuje się również do nabywców przedsiębiorstw państwowych oraz do spółek, które na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabyły lub przejęły te przedsiębiorstwa.

Zakres podmiotowy sukcesji podatkowej unormowanej w art. 94 ww. ustawy Ordynacja podatkowa obejmuje więc podmioty nabywające przedsiębiorstwa państwowe oraz spółki, które nabyły lub przejęły te przedsiębiorstwa. Stają się one następcami prawnymi przedsiębiorstw państwowych przejętych w oparciu o przepisy ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych

A zatem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która na podstawie przepisów ww. ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przejęła przedsiębiorstwo państwowe wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przedsiębiorstwa państwowego.

W związku z powyższym prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych przez przedsiębiorstwo państwowe przysługuje spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm. ) tj. w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorstwo państwowe otrzymało fakturę bądź w rozliczeniu za okres następny.

Zgodnie zaś z art. 99 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż obowiązek złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za miesiąc grudzień 2004 r. w terminie do 25 stycznia 2005 r. spoczywa na spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która przejęła przedsiębiorstwo państwowe.

Należy przy tym zaznaczyć, iż spółka z ograniczona odpowiedzialnością staje się także sukcesorem obowiązków wynikających z faktur korygujących oraz podatku należnego dotyczącego podmiotu przekształconego, czyli przedsiębiorstwa państwowego.

Tak więc Spółka w składanych deklaracjach VAT-7 za miesiące styczeń, luty 2005 r. ma obowiązek ujęcia kwot podatku należnego dotyczących przedsiębiorstwa państwowego ( wynikających z dotacji, transportu osób ), dla których obowiązek podatkowy powstaje odpowiednio w miesiącach styczeń, luty 2005 r.

Powyższe potwierdzone zostało przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 29 sierpnia 2004 r. ( sygn, akt S.A./Bk 957/99 ) uznał m.in., że „ art. 93 Ordynacji podatkowej daje podstawę do sukcesji przysługującego zlikwidowanemu podmiotowi prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego na rzecz następcy prawnego, to jest osoby prawnej. Nowo powstały podmiot może dokonywać wprawdzie odliczeń dopiero po dniu rejestracji, lecz nie oznacza to, że nie może uwzględnić przy tych odliczeniach faktur otrzymanych przez swego poprzednika prawnego...”.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny podany we wniosku oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania pisma



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj