Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P1/443/99/04
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P1/443/99/04
Data
2004.07.28



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
sprzedaż


Pytanie podatnika
Jesteśmy producentem żaluzji, rolet oraz siatek antyisektowych. Jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana sprzedaż i montaż powyższych artykułów w obiektach budownictwa mieszkaniowego ?


informuję, że zgodnie z art. 146 ust.1pkt. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 (Dz. U. 54 poz.535) do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu m.in. do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzysząca. Z preferencji tej nie korzysta jednak sprzedaż materiałów budowlanych.Jak wynika z pisma skierowanego do tut. Organu Spółka jest producentem żaluzji budowlanych aluminiowych, żaluzji wewnętrznych, nastawnych, pionowych z tworzywa sztucznego, siatek antyinsektowych, rolet materiałowych, antywłamaniowych-zabezpieczających, a także dokonuje ich montażu. Zdaniem Spółki wykonanie a następnie montaż wskazanych wyrobów w obiektach budownictwa mieszkaniowego uprawnia ją do zastosowania na podstawie cyt. wyżej przepisu preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7 %.

Istotnym zagadnieniem dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonanej przez podatnika polegającej na sprzedaży w/w wyrobów wraz montażem będzie ocena czy ta czynność to świadczenie usług czy też sprzedaż towaru. Umowa między stronami niewątpliwie wskazuje co stanowi jej przedmiot niemniej jednak czy materiał może wchodzić w wartość usługi a co za tym idzie czy istnieje możliwość zastosowania preferencyjnego opodatkowania wg st. 7% do całego kosztorysu (materiał + robocizna) decyduje określona klasyfikacja statystyczna. Zgodnie bowiem z art. 8.ust.3 wyż cyt. ustawy usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznej .

PKWiU w tym zakresie wskazuje, że budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45 ale nie dot. to producentów wyrobów oraz sprzedawców detalicznych.W myśl zasad metodycznych PKWiU (5.3.4) roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu a roboty wykonane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, którą klasyfikuje się jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.Powyższe oznacza, iż PKWiU te same czynności postrzega w różny sposób w zależności od ich wykonawcy.Mając na uwadze wyżej opisany stan prawny Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego przedstawia następujące stanowisko w sprawie opodatkowania sprzedaży w/w wyrobów wraz z montażem w obiekcie budownictwa mieszkaniowego:w stosunku do podatników zajmujących się montażem nie będących producentami lub sprzedawcami detalicznymi istnieje w tym zakresie nieograniczona żadnymi normami prawnymi swoboda umów a co za tym idzie przedmiot umowy będzie decydował czy podatnik świadczy usługę odrębnie od montowanego towaru (zastosuje wtedy dwie stawki 7% i 22% odpowiednio dla montażu i towaru) czy też wyłącznie usługę z wkalkulowanym w jej cenę materiałem (stawka 7% dla całego kosztorysu)w stosunku do producentów oraz sprzedawców detalicznych z uwagi na ujęcie statystyczne brak jest swobody w kształtowaniu stosunku prawnego między nimi a odbiorcami , zawsze bowiem przedmiot umowy w wyżej opisanym zakresie z punktu widzenia opodatkowania podatkiem VAT będzie oceniany jako sprzedaż wyrobu lub towaru. Przy braku preferencji dla takowych oznacza opodatkowanie wg st. 22%



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj