Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/31/Z/K/05
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/31/Z/K/05
Data
2005.02.16



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wyszkolenie uczniów


Pytanie podatnika
W okresie prowadzenia działalności gospodarczej przyznana została mi ulga, z tytułu wyszkolenia ucznów. Z dniem 30.09.2003r. działalność została wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej. Obecnie osiągam dochody z wynagrodzeń. Czy dokonując rozliczenia za 2004r. mogę skorzystać z przyznanej mi ulgi i czy mogę rozliczyć się wspólnie z żoną?


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew:

Uznaje

za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 17.01.2005r. (wpł. 19.01.2005r.) uzupełnione w dniu 27.01.2005r.

Mimo likwidacji z dniem 1 stycznia 2004r. ulgi szkoleniowej, ze względu na realizację praw nabytych, ustawa z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956 ze zm., zawiera przepisy przejściowe, umożliwiające dalsze korzystanie z ulgi uczniowskiej, do której nabyto prawa do końca 2002r. – w tym zakresie stosuje się zasady przewidziane w uchylonym art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Stosownie więc do art. 27c ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r.) ulga uczniowska przysługuje osobom, które prowadzą działalność gospodarczą. Jest to przepis ogólny, który dotyczy możliwości uzyskania ulgi za wyszkolenie ucznia, samo zaś korzystanie z ulgi odnosi się do podatku dochodowego, który może być ustalony zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od łącznych dochodów małżonków (przy spełnieniu warunków wymienionych w tym przepisie).

W przypadku zaprzestania prowadzenia działalności, np. w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, nie wykorzystana ulga lub część ulgi może być odliczona od podatku dochodowego z innych źródeł niż działalność gospodarcza, np. od podatku dochodowego od emerytury, renty, wynagrodzeń lub innych źródeł.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj