Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I 3/4150/8/2005/MK
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB I 3/4150/8/2005/MK
Data
2005.03.09



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
wycofanie wkładu


Pytanie podatnika
W 1998 r. skorzystaliśmy z mężem z ulgi mieszkaniowej z tytułu wniesienia wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej.
Czy wycofanie w 2004 r. wkładu mieszkaniowego ze spółdzielni mieszkaniowej i wpłata wkładu do innej spółdzielni, w związku z zamianą mieszkania, powoduje obowiązek doliczenia do podatku dochodowego kwot uprzednio odliczonych z tego tytułu ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 1998 r. wspólnie z mężem dokonała Pani zamiany mieszkania kwaterunkowego na mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Powyższe wiązało się z wpłatą do spółdzielni mieszkaniowej określonej wysokości wkładu mieszkaniowego. Z tytułu wniesienia wkładu mieszkaniowego do spółdzielni skorzystali Państwo z ulgi podatkowej polegającej na pomniejszeniu podatku dochodowego za 1998 r. o 19% poniesionych wydatków.
W 2004 r. podjęli Państwo decyzję o zamianie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, ale w innej spółdzielni. Powyższa transakcja wiąże się z wycofaniem wkładu mieszkaniowego w jednej spółdzielni mieszkaniowej i wpłatą wkładu mieszkaniowego w wyższej wysokości do innej spółdzielni.
Zdaniem Pani wycofanie wkładu mieszkaniowego ze spółdzielni mieszkaniowej nie powoduje w tym przypadku obowiązku doliczenia do podatku dochodowego kwot uprzednio odliczonych, gdyż wycofany wkład nie zostanie „skonsumowany” czy wydatkowany na cele inne niż mieszkaniowe.
W myśl obowiązujących w 1998 r. przepisów art. 27 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 90 z 1993 r. poz. 416 ze zm.) podatnikom ponoszącym w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na cele wymienione w tym przepisie w punktach od a) do g) przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku dochodowego na zasadach określonych w ust. 2-17.
Jednym z tytułów uprawniających do ulgi mieszkaniowej, wymienionym w art. 27 a ust. 1 pkt c) były wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej.
Natomiast zgodnie z regulacją zawartą w przepisach art. 27 a ust. 13, „jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

    1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
    2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
    3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
    4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
    5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.”
Stosownie do przepisów art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) cytowany wyżej przepis art. 27 a ust. 13 ma również zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi użyte w art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sformułowanie "podatnik wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład" odnosi się do sytuacji, w której podatnik odbierając ze spółdzielni mieszkaniowej wkład rezygnuje z celu, jakiemu służyło zawarcie z tą spółdzielnią umowy - a więc z celu mieszkaniowego w rozumieniu art. 27a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy. Analiza sytuacji opisanych w art. 27a ust. 13 pkt 1-5 ustawy prowadzi bowiem do wniosku, że ustawodawca uzależnił utratę prawa do wykorzystanej ulgi od rezygnacji z zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych. Fakt wycofania wkładu mieszkaniowego z jednej spółdzielni mieszkaniowej i wpłacenia tej samej części pieniędzy do innej spółdzielni nie stanowi "wycofania wkładu" w rozumieniu art. 27a ust. 13 pkt 1 w/pow. ustawy (por. wyrok z dnia 9 lipca 2002 r. III RN 132/01).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj