Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443/9/2005
z 27 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/9/2005
Data
2005.01.27



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czasopisma
książka
organ władzy publicznej
prasa
stawki podatku


Pytanie podatnika
1. Czy do wydawnictw ujętych w poz. 49 załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT oznaczonych symbolem PKWiU ex 22.12 i 22.13 można również stosować symbol PKWiU ex 75 ?
2. Jak należy interpretować zwolnienie podmiotowe, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku VAT ?


W odpowiedzi na pytania zawarte w piśmie z dnia 27.12.2004 r., znak: 101/FK/2004 oraz w uzupełnieniu zapytania z dnia 20.01.2005 r., znak: 102/ZFK/2005, dotyczące interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje:

1. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w grupowaniu ex 22.12 ujęto:„gazety, dzienniki i czasopisma, ukazujące się przynajmniej cztery razy w tygodniu”, natomiast w grupowaniu ex 22.13 wyszczególniono: „gazety, dzienniki i czasopisma, ukazujące się rzadziej niż cztery razy w tygodniu”.

Powyższe czasopisma wykazano w poz. 49 załącznika Nr 3 do wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług, jako towary i usługi opodatkowane stawką podatku w wysokości 7 %.

Odnosząc się do pytania czy do w/wym. symboli PKWiU można również zastosować symbol PKWiU ex 75, uznając to jako usługi administracji publicznej oraz polityki ekonomicznej, należy stwierdzić, że pod tym symbolem PKWiU ujęto „usługi w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego”, a w szczególności:

- usługi ustawodawcze i wykonawcze wykonywane przez naczelne, centralne i terenowe organa administracji publicznej, zarówno rządowej, jak i samorządu terytorialnego oraz usługi organów konstytucyjnych, takich jak Trybunał Stanu i trybunał Konstytucyjny,
- usługi państwowych służb podatkowych, celnych, zarządzanie skarbem państwa i kontrolę w tym zakresie,
- usługi dyplomatyczne i konsularne wykonywane za granicą, usługi zagranicznej pomocy gospodarczej i wojskowej,
- usługi w dziedzinie obrony narodowej,
- usługi Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz sądów powszechnych i prokuratury, także sądów wojskowych i prokuratury wojskowej, zakładów karnych, aresztów śledczych ośrodków resocjalizacyjnych,
- usługi policji państwowej, aresztów, usługi zaopatrzenia na wypadek katastrof żywiołowych w czasie pokoju,
- usługi państwowej i ochotniczej straży pożarnej, zwalczanie powodzi i innych klęsk żywiołowych, ratowanie życia w górach i na otwartych wodach,
- usługi w zakresie gwarantowanej prawnie pomocy społecznej, wykonywanej zarówno przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i z innych środków gwarantowanych ustawowo.

Z powyższego wynika, że w/wym. usługi o symbolu PKWiU ex 75 nie mieszczą się w grupowaniu o symbolu PKWiU ex 22.12 i ex 22.13, a więc w poz. 49 załącznika Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach jednocześnie informuje, że w sprawie zakwalifikowania towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, należy się zwracać do Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29.

2. Odnosząc się do pytania, jak należy interpretować zwolnienie podmiotowe, o którym mowa w art. 15 ust. 6 wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia, co następuje:

Należy na wstępie przyjąć, iż podatnik oczekuje (zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej) informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, a nie w sprawie swoich kontrahentów. Jak wiadomo tylko w swojej sprawie podatnik może kierować zapytania do organu.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 15 ust. 6 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług „nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych omów cywilnoprawnych”.

Z powyższej definicji wynika, iż organa i urzędy administracji publicznej wówczas działają jako podatnicy podatku od towarów i usług, gdy:
- wykonują czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach ich zadań,
- wykonują czynności mieszczące się w ramach ich zadań, ale czynią to na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jak wynika z zapytania Spółka zajmuje się dystrybucją i sprzedażą wydawnictw, których wydawcą są organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy.

Do tego rodzaju działalności zwolnienie określone w przepisie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj