Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
DM/415-18-9/5/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/415-18-9/5/05
Data
2005.03.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu nagroda wypłacona pracownikowi, w przypadku gdy pracownik uznając jej wysokość za zbyt niską, dokona jej zwrotu na konto pracodawcy?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że w dniu 20-01-2005 r. przelał, przyznaną przez Kierownika Biura nagrodę, na konto pracownika. Pracownik uznając wysokość nagrody za zbyt niską, dokonał jej zwrotu na konto pracodawcy w dniu 24-01-2005 r. Ponadto płatnik wyjaśnił, że zgodnie z Regulaminem wynagradzania (...) nagroda okresowa nie jest świadczeniem obligatoryjnym, lecz świadczeniem o charakterze uznaniowym przyznawanym z funduszu nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

Na tle takich okoliczności faktycznych Płatnik sformułował stanowisko, iż w przedstawionej sytuacji należało naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, według przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zastosowanie powołanych w sentencji przepisów i dokonanej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnia się następująco:

Art. 11 ust. 1 i art. 31, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowią kolejno iż:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zaliczki o których mowa wyżej pobierane i przekazywane są na rachunek urzędu skarbowego według zasad określonych w przepisach art. 32 i art. 38 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym.

W myśl wyżej cytowanych przepisów, fakt dokonania zwrotu przez pracownika otrzymanej nagrody, pozostaje bez wpływu na obowiązki płatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj