Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-961/12-2/MT
z 26 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-961/12-2/MT
Data
2012.10.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
akcjonariusz
dywidendy
opodatkowanie
spółka komandytowo-akcyjna
udział w zyskach


Istota interpretacji
w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej



Wniosek ORD-IN 488 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 06.08.2012 r. (data wpływu 08.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej „Ustawa o PIT”) podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wnioskodawczyni jest wspólnikiem w spółce G. Spółka komandytowa wpisanej do rejestru pod numerem KRS xxx (dalej „ G. sp. k”).

Planowane jest przekształcenie G. sp. k, w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej „ G. SKA” lub „SPÓŁKA”). W wyniku przekształcenia Wnioskodawczyni stałaby się akcjonariuszem G. SKA i z tytułu udziału w zysku spółki otrzymywałaby dywidendę oraz, ewentualnie, zaliczki na poczet dywidendy. Alternatywnie rozważana jest też opcja, że po przekształceniu Wnioskodawczyni posiadałby podwójny status, byłaby jednocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem G. SKA. Wnioskodawczyni jako komplementariusz będzie prowadziła sprawy spółki, reprezentowała ją na zewnątrz i odpowiadała bez ograniczeń za jej zobowiązania. Jednocześnie będzie też akcjonariuszem G. SKA, czyli inwestorem pasywnym, uprawnionym do otrzymywania dywidendy z tytułu posiadanych akcji. Udział w zysku spółki przysługujący Wnioskodawcy jako komplementariuszowi będzie określony odrębnie od jego udziału w zysku wynikającym z posiadania akcji Spółki. W takim wypadku Wnioskodawczyni z tytułu udziału w zysku G. SKA otrzymywałaby dwa rodzaje dochodów:

  • z tytułu bycia komplementariuszem - dochód z tytułu udziału w zysku;
  • z tytułu bycia akcjonariuszem - dywidendę, oraz, ewentualnie, zaliczki na poczet dywidendy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy dywidenda, a także zaliczka na poczet dywidendy, otrzymana przez Wnioskodawczynię posiadającą wyłącznie status akcjonariusza z tytułu udziału w zysku G. SKA, będzie stanowić przychód ze źródła - działalność gospodarcza, który będzie podlegać opodatkowaniu dopiero w momencie podjęcia uchwały (przez walne zgromadzenie spółki - w odniesieniu do dywidendy, a przez odpowiednie organy lub komplementariuszy spółki, stosownie do jej statutu - w odniesieniu do zaliczki na poczet dywidendy) o wypłacie dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy, albo - jeżeli określony zostanie dzień dywidendy - w tym dniu...
  2. Czy w przypadku, gdy Wnioskodawczyni będzie równocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem G. SKA, to uzyskiwane z tego tytułu dochody będą zaliczane do źródła - działalność gospodarcza, z tym że:
    1. dywidenda i zaliczka na poczet dywidendy będzie podlegać opodatkowaniu dopiero w momencie podjęcia uchwały (przez walne zgromadzenie spółki - w odniesieniu do dywidendy, a przez odpowiednie organy lub komplementariuszy spółki, stosownie do jej statutu - w odniesieniu do zaliczki na poczet dywidendy) o wypłacie dywidendy lub wypłacie zaliczki na poczet dywidendy albo jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, natomiast
    2. od dochodu uzyskanego przez Spółkę, w proporcji do przysługującego Wnioskodawczyni jako komplementariuszowi prawa do udziału w zyskach Spółki, Wnioskodawczyni będzie wpłacała bez wezwania w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie Nr 1. W zakresie pytania Nr 2 wydana zostanie odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawczyni

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej „SKA”) jako spółka niemająca osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatku dochodowego, natomiast podatnikami są jej poszczególni wspólnicy. Specyfiką SKA jest to, iż zasady jej funkcjonowania regulują przepisy Ksh zarówno dotyczące spółek osobowych, jaki spółki akcyjnej (spółki kapitałowej). W szczególności do SKA mają odpowiednie zastosowanie regulacje przepisu art. 347 § 1 Ksh, który przyznaje akcjonariuszom prawo do udziału w zysku rocznym przeznaczonym do wypłaty uchwałą walnego zgromadzenia.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną. Zważywszy, że SKA nie jest osobą prawną, dywidendy przez nią wypłacane nie mogą być zaliczone do źródła kapitały pieniężne.

Zgodnie z Ustawą o PIT dochód osoby fizycznej z tytułu udziału w zyskach osób niemających osobowości prawnej zaliczany jest do źródła działalność gospodarcza. Wynika to z treści art. 5b ust. 2 Ustawy o PIT, zgodnie z którym, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Potwierdza to też treść art. 9a ust. 5 Ustawy o PIT, stanowiąc, że jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej - wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Z kolei przepisem, który ustala zasady rozliczania przychodów i kosztów w spółce niemającej osobowości prawnej jest art. 8 Ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że przychody i koszty z tytułu udziału w spółce niemającej osobowości prawnej u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku spółki. W przypadku osób fizycznych, dochód z tytułu udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej, jako dochód z tytułu działalności gospodarczej może być opodatkowany według skali podatkowej lub w przypadku dokonania wyboru - liniową stawką podatku w wysokości 19%.

Osoby fizyczne osiągające dochody z tytułu działalności gospodarczej zobowiązane są zgodnie z art. 44 Ustawy o PIT wpłacać bez wezwania w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od uzyskiwanych dochodów. Zasady ustalania dochodu z tytułu działalności gospodarczej określają szczegółowo przepisy art. 14 Ustawy o PIT, Stosownie do treści art. 14 ust. 1 Ustawy o PIT, za przychody uzyskane z działalności gospodarczej uważa się należne przychody choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia „przychód należny”. Powstaje więc pytanie, w którym momencie akcjonariusz SKA osiąga należny przychód w rozumieniu powołanego przepisu. Zgodnie z art. 347 § 1 Ksh, w związku z art. 126 § 1 pkt 2 Ksh, akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom, przy czym zgodnie z art. 348 § 2 Ksh uprawnionymł do dywidendy za dany rok podatkowy są na mocy wyżej wskazanych przepisów akcjonariusze, którym przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku, lub akcjonariusze, którym przysługiwały akcje na dzień dywidendy.

Zdaniem Wnioskodawczyni uzyskiwanie przez SKA przychodów oraz ponoszenie przez taką spółkę kosztów uzyskania przychodów nie będzie rodzić - po stronie akcjonariusza takiej spółki - obowiązku wykazywania tych przychodów oraz kosztów, w proporcji do posiadanego w tej spółce prawa do udziału w jej zyskach, gdyż nie jest to dla akcjonariusza przychód należny. Przychód stanie się należny dopiero z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu.

Tym samym dla Wnioskodawczyni przychodem z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 44 ust. 1 pkt 1 Ustawy o PIT, będzie kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki. Obowiązek odprowadzenia zaliczki powstanie za miesiąc, w którym podjęta zostanie uchwala o wypłacie dywidendy (albo w którym został określony „dzień dywidendy”). Takie same zasady opodatkowania będą miały zastosowanie do zaliczek na poczet dywidendy przyznanych akcjonariuszowi spółki komandytowo-akcyjnej przez odpowiednie organy lub komplementariuszy spółki, stosownie do jej statutu wciągu roku podatkowego. W takim wypadku obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od zaliczek na poczet dywidendy powstanie za miesiąc, w którym podjęta zostanie uchwała o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy.

Powyższe stanowisko znajduje uzasadnianie w Interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów z dnia 11 maja 2012 r. (DD5/033/I/l 2/KSM/DD-1 25).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj