Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB415/60/04/PK
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB415/60/04/PK
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
diety dewizowe
koszty uzyskania przychodów
przychody w walutach obcych


Pytanie podatnika
Czy od honorarium wypłaconego przez UNESCO odlicza się diety z tytułu podróży zagranicznej oraz stosuje się 50% koszty uzyskania przychodów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 20.05.2004 r. (data wpływu: 24.05.2004 r.) dot. opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia wypłaconego przez UNESCO uprzejmie informuje:

Zasady opodatkowania dochodów osiąganych na terenie Rumunii przez podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1995 r. Nr 109, poz. 530).

Na podstawie stanu przedstawionego w zapytaniu, w ocenie tut. organu podatkowego opracowanie przez Pana przedmiotowego raportu było skutkiem wykonania umowy – zlecenia, czy też umowy o dzieło zawartej z CEPES - UNESCO. W takim przypadku przychód otrzymany tytułem wynagrodzenia z ww. umowy, w ramach której następuje również przeniesienie praw autorskich jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście.
Przedmiotowe dochody zgodnie z art. 15 ust. 1 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Do opodatkowania wypłaconych zleceniobiorcom świadczeń w związku z wyjazdem zagranicznym ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl ww. przepisu wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za okres podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.), z zastrzeżeniem ust. 13 przedmiotowego artykułu.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzanie przez nich tymi prawami określone zostały w wysokości 50% uzyskanego przychodu. O zastosowaniu przedmiotowych 50% kosztów decyduje fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego.

Tak więc, zdaniem tut. organu podatkowego w stosunku do otrzymanych przez Pana dodatkowo kwot za zwrot kosztów podróży, które mogą być dla Pana przychodem z działalności wykonywanej osobiście brak jest możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów biorąc pod uwagę fakt, iż wynagrodzenie to nie jest w jakikolwiek sposób powiązane z obrotem w sferze prawa autorskiego lub praw pokrewnych.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik informuje, iż na podstawie art. 44 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium RP, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19% tych dochodów, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju (deklaracja PIT-53 ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj