Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
US III/443-3/05
z 18 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US III/443-3/05
Data
2005.03.18



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
eksport towarów
korekta
przepisy przejściowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
W dniu 11.01.2005 r. wpłynął wniosek dotyczący okresu i trybu skorygowania deklaracji VAT-7 z zastosowaniem stawki 0% - w związku z dokonaną sprzedażą do Wielkiej Brytanii - przy wcześniejszym opodatkowaniu tej czynności jak sprzedaży krajowej.

W dniu 21.04.2004 r. Jednostka wyeksportowała towar do Wielkiej Brytanii na zasadzie komisu. Odprawa towaru miała miejsce w Urzędzie Celnym w ..., co potwiedzono na dokumencie SAD nr ... Komisant wystawił w dniu 28.04.2004 r. fakturę eksportową VAT komis, stosując stawkę VAT 0%. Ponieważ Jednostka nie otrzymała dokumentu potwierdzającego wywóz towaru za granicę, w miesiącu czerwcu 2004 r. zastosowała stawkę właściwą dla sprzedaży tego towaru w kraju. Pismem z dnia 04.01.2005 r. Urząd Celny w ... potwierdził wystąpienie za granicę RP przedmiotowego towaru statkiem dnia 15.05.2004 r. Zdaniem Jednostki zaginięcie dokumentu SAD-1 w Urzędzie Celnym, nie pozbawia jej prawa do zastosowania stawki 0%, gdyż Urząd Celny wskazanym wyżej pismem potwierdził dokonanie sprzedaży na eksport.


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku, uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11.01.2005 r., uzupełnione pismem z dnia 28.02.2005 r. dotyczące wskazanego przez Jednostkę okresu i trybu skorygowania deklaracji VAT-7 z zastosowaniem stawki 0% - w związku z dokonaną sprzedażą do Wielkiej Brytanii - przy wcześniejszym opodatkowaniu tej czynności jak sprzedaży krajowej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że w dniu 21.04.2004 r. wyeksportowano towar do Firmy ... w Wielkiej Brytanii na zasadzie komisu z ... Odprawa towaru miała miejsce w Urzędzie Celnym w ..., co potwiedzono na dokumencie SAD nr ... . Komisant wystawił w dniu 28.04.2004 r. fakturę eksportową VAT komis nr ..., stosując stawkę VAT 0%. Ponieważ Jednostka nie otrzymała dokumentu potwierdzającego wywóz towaru za granicę, w miesiącu czerwcu 2004 r. zastosowała stawkę właściwą dla sprzedaży tego towaru w kraju. Pismem z dnia 04.01.2005 r. nr ... Urząd Celny w ... potwierdził wystąpienie za granicę RP przedmiotowego towaru statkiem ... dnia 15.05.2004 r.Zdaniem Jednostki zaginięcie dokumentu SAD-1 w Urzędzie Celnym, nie pozbawia jej prawa do zastosowania stawki 0%, gdyż Urząd Celny wskazanym wyżej pismem potwierdził dokonanie sprzedaży na eksport.

Zgodnie z § 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązujących przed dniem 01.05.2004 r., z wyłączeniem eksportu i importu towarów lub usług w rozumieniu tych przepisów, jeżeli w wyniku tych czynności nastąpił wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli łącznie spełnione zostały następujące warunki:
1) wywożone towary zostały objęte procedurą wywozu przez wewnętrzny urząd celny przed dniem 1.05.2004 r.,
2) wywóz z terytorium kraju nastąpił po dniu 30.04.2004 r.,
3) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Stosownie do treści art. 42 ust. 3 dowodami, że towary zostały wywiezione poza terytorium kraju są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2) kopia faktury dostawy,
3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4) dokument potwiedzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zgodnie z ust. 11 art. 42 w/w ustawy w przypadku, gdy w/w dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, w/w dowodami mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1) korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,
2) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
3) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku - inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

W myśl § 41 ust. 2 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku VAT, jeżeli warunki, o których mowa w ust. 1, nie zostały spełnione przed dniem złożenia deklaracji podatkowej dla podatku VAT za dany okres rozliczeniowy, podatnik wykazuje te czynności jako czynności wykonane na terytorium kraju.
Spełnienie powyższych warunków, w terminie późniejszym, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług, w której wykazał te czynności - (§ 41 ust. 3).

Biorąc pod uwagę powyższe, Jednostka zgodnie z § 41 ust. 2 w/w rozporządzenia, powinna wykazać przedmiotową sprzedaż, jako czynności wykonane na terytorium kraju w rozliczeniu za miesiąc maj 2004 r.
Brak w dokumentacji Spółki dokumentu SAD-1, potwierdzającego wywóz towaru za granicę, nie pozbawia spółki prawa do skorygowania deklaracji za w/w miesiąc i zastosowanie stawki 0%. Jednakże realizacja powyższego prawa będzie możliwa dopiero po zgromadzeniu przez Spółkę wszystkich wymaganych przez prawo dowodów a wyszczególnionych w przytoczonym powyżej art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku VAT.

Tut. organ informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona wyłącznie na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz na podstawie stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia interpretacji.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj