Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOI/423/29/P1/05/BD
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOI/423/29/P1/05/BD
Data
2005.03.22



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dostawca usług
energia elektryczna
przychody należne


Pytanie podatnika
W jaki sposób w rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych ująć faktury korygujące związane z dostawą energii elektrycznej i cieplnej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu ujęcia w rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych faktur korygujących związanych z dostawą energii elektrycznej i cieplnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.01.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik (Spółka) wykonuje na rzecz swoich kontrahentów dostawy energii elektrycznej i cieplnej na podstawie umów długoterminowych, będących podstawą dokonywania okresowych rozliczeń z odbiorcami. W listopadzie 2004 r. zmienione zostały warunki dwóch z takich umów, tj. obniżona została wartość zamówionej mocy energii cieplnej (odnośnie pierwszej umowy), oraz zwiększono cenę energii elektrycznej (odnośnie drugiej umowy). W związku ze zmianą umów zaszła konieczność dokonania przez Spółkę korekty rozliczeń z tytułu energii dostarczonej we wcześniejszych miesiącach 2004 r. na podstawie pierwotnych warunków umowy. Uwzględniając postanowienia zmienionych umów, Spółka w grudniu 2004 r. wystawiła faktury korygujące, w których wykazała zmniejszenie wartości sprzedaży, tj. przychodów (odnośnie pierwszej umowy) i zwiększenie przychodów (odnośnie drugiej umowy).

Spółka zwróciła się z pytaniem, czy rozliczenie korekt za dokonaną wcześniej dostawę energii powinno nastąpić w miesiącu wystawienia faktur korygujących (grudzień 2004 r.), czy też zastosowanie znajdą przepisy szczególne uzależniające moment rozliczenia od terminu płatności (styczeń 2005 r.).

Zdaniem Spółki, przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) nie odnoszą się wprost do momentu ujmowania faktur korygujących w rozliczeniach z tytułu tego podatku. Jak podaje Spółka, w przedmiotowej sprawie faktury korygujące nie dokumentują żadnej nowej dostawy, a są jedynie korektą wynikającą z nowych ustaleń między stronami dotyczących dostawy energii już wykonanej i zafakturowanej. W konsekwencji, według Spółki, w omawianej sytuacji (odnośnie rozliczenia korekt dotyczących obydwu umów) zastosowanie powinny znaleźć zasady ogólne dotyczące powstania przychodu należnego określone w art. 12 ust. 3a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka uważa, iż korekta przychodów (tj. odpowiednio ich obniżenie i zwiększenie) wynikająca z faktur korygujących powinna nastąpić w dacie wystawienia tych faktur, tj. w grudniu 2004 r.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest nieprawidłowe. Mając na uwadze przedmiotowy stan faktyczny organ podatkowy informuje, iż w art. 12 ust. 3 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określono, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. (...). Równocześnie art. 12 ust. 3d pkt 1 ww. ustawy określa, że w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Do rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej, o których mowa w art. 12 ust. 3d pkt 1 ww. ustawy, należy zaliczyć również rozliczenia z tytułu dostaw tej energii wynikające z faktur korygujących. W oparciu o treść obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, brak jest podstaw do odrębnego traktowania rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej w zależności od tego, czy zostały one udokumentowane fakturami, czy też fakturami korygującymi.

Wobec powyższego, odnośnie ustalenia daty powstania przychodu należnego w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej udokumentowanej fakturami korygującymi zastosowanie mają powołane wyżej przepisy art. 12 ust. 3d pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem w opisanej sytuacji, korekta przychodów (tj. odpowiednio ich obniżenie i zwiększenie) wynikająca z faktur korygujących powinna nastąpić w terminie płatności tych faktur, tj. w styczniu 2005 r.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W przypadku zmiany przepisów niniejsza interpretacja stanie się nieaktualna.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj