Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PDF-I/2/415/5/03
z 17 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-I/2/415/5/03
Data
2003.10.17



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
szkoła wyższa


Pytanie podatnika
Jakie przepisy regulują kwestię odliczeń wydatków związanych z odpłatnym kształceniem w szkołach wyższych ?


Działając na podstawie art. 14 § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) i w nawiązaniu do Pana pisma w sprawie odliczeń wydatków na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu informuje:

odliczenie wydatków związanych z odpłatnym kształceniem w szkołach wyższych regulują przepisy zawarte w art. 27a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.). I tak: w ust. l pkt. 3 lit. d wymienionego uprzednio artykułu ustawodawca wyraził swą wolę odnośnie możliwości dokonania odliczenia od podatku dochodowego wydatków, jakie podatnik poniósł w związku z odpłatnym kształceniem w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych. Z kolei ust. l pkt. 3 lit. h tego samego artykułu stanowi, iż kwota, o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć 19% poniesionych wydatków, o których mowa w ust. l pkt. 3 lit. d, nie więcej jednak niż kwota najniższego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego na podstawie odrębnych przepisów, za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy (w roku 2001 była to kwota rzędu 700 zł). W art. 37a ust. 10 zawarto natomiast dyspozycję, iż prawo do odliczeń, o których mowa wyżej przysługuje podatnikowi, na którego utrzymaniu pozostaje osoba kształcąca się, o ile ta osobanie ukończyła 25 - go roku życia i nie uzyskuje dochodów, z wyjątkiem dochodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku, a podatnikowi kształcącemu się w szkole wyższej - o ile nie ukończył 35 - go roku życia.

Z wniesionego pisma wynika, że przytoczone wyżej wymogi, warunkujące interesującą Pana ulgę zostały spełnione, sporną kwestią pozostaje kwota przysługującego limitu tegoż właśnie odliczenia. Zgodnie z zapisem cytowanego uprzednio art. 27a ust. l pkt. 3 lit. h kwota omawianej ulgi nie może przekroczyć kwoty wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy, a więc 700 zł w roku 2001 i tę właśnie dyspozycję należy mieć na względzie, korzystając z odliczenia wydatków poniesionych na kształcenie w szkołach wyższych zarówno w przypadku podatnika jak i Jego małżonki.Ustawodawca bowiem nie zwiększył obowiązującego limitu stosownie do łącznego odliczenia przez jednego z podatników wydatków obydwojga małżonków, a zasadą obowiązującą w prawie podatkowym jest, że norm tego prawa - w szczególności wprowadzających ulgi podatkowe - nie należy interpretować rozszerzająco. Odliczeniu podlega więc kwota wydatków poniesiona przez obydwoje Państwa - do wysokości nie przekraczającej 700 zł w roku 2001.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj