Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/7/WD/423/5/05/HD
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/7/WD/423/5/05/HD
Data
2005.02.25



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
instrumenty finansowe
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
kredyt dewizowy
przychód


Pytanie podatnika
Dotyczy sposobu rozpoznawania dla celów podatkowych ponoszonych kosztów i osiąganych przychodów związanych z transakcją zabezpieczającą stopę procentową kredytu zaciągniętego na finansowanie inwestycji w okresie realizacji inwestycji i po jej zakończeniu.


POSTANOWIENIE


Działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z miesiąca stycznia 2005r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie zaliczania do kosztów wydatków ponoszonych przez Spółkę i przychodów osiąganych w związku z transakcjami pochodnymi zabezpieczającymi przepływy pieniężne z tytułu odsetek od kredytu w okresie realizacji inwestycji i po jej zakończeniu.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

- w grudniu 2003 roku Spółka zawarła umowę kredytu walutowego przeznaczonego na sfinansowanie budowy instalacji do produkcji xxx -
- przewidywany termin ciągnięcia transz kredytu inwestycyjnego nastąpi w okresie od stycznia 2004r do końca lipca 2006r, natomiast przewidywana spłata kredytu będzie dokonywanaw okresie od końca lipca 2006r do końca lipca 2011r.,
-kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy 6M EURIBOR,
- w celu zabezpieczenia przed ryzykiem zmiany stopy procentowej będącej podstawą ustalenia wysokości odsetek od zaciągniętego kredytu Spółka zawarła w 2004r. transakcję pochodną polegającą na dokonywaniu płatności wyniku na kontrakcie przez stronę dla której wynik jest ujemny na rzecz strony dla której wynik jest dodatni,
- okres zabezpieczenia podzielono na dwa etapy, tj. ciągnięcia transz kredytu i okres spłaty.

W przedmiotowym wniosku o wydanie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Spółka przedstawiła swoje stanowisko zgodnie z którym koszty i przychody związane z transakcja zabezpieczającą stopę procentową kredytu zaciągniętego na finansowanie inwestycji: - naliczone do dnia przyjęcia inwestycji do używania powinny zgodnie z art. 15 ust. 1, art 16g ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korygować wartość początkową inwestycji,-po ukończeniu inwestycji powinny być rozpoznawane jako przychód podatkowy lub koszt podatkowy Spółki zgodnie z art. 12 ust. l, ust. 3 i 3a oraz art. 15 ust l i 15 ust 4 w/w ustawy w momencie dokonania przez strony transakcji stosownego rozliczenia. Biorąc powyższy stan faktyczny pod uwagę informuję, że:

zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54 póz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów - zatem tak sformułowane pojęcie wskazuje na możliwość elastycznego stosowania tego przepisu w zależności od okoliczności faktycznych sprawy. Natomiast w art. 16 ust. 1 ustawodawca zawarł listę wyłączeń wydatków nie mogących stanowić kosztów uzyskania przychodów.Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8b nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 16g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z uzasadnienia zawartego we wniosku wynika, że Spółka jako strona kontraktu pochodnego nabyła określony zespół praw i obowiązków, w tym również do zapłaty ujemnego wyniku rozliczenia tego kontraktu i w związku z tym płatność powstała z tego tytułu będzie zwiększać wartość początkową środka trwałego, a po oddaniu go do używania będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów tj. takie koszty, które mają bezpośredni związek z przychodami.

Art. 15 ust. 1 ustawy nie określa terminu kiedy - dla ustalenia podlegającego opodatkowaniu dochodu - można koszty te potrącić od przychodu podatnika.W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych kwestię potrącalności kosztów w czasie normuje art. 15 ust.4.

Treść tego artykułu określa sposób w jaki należy dokonywać potrącenia wydatków uznanych za koszt uzyskania przychodów od tego przychodu, dając możliwość zarachowania kosztów w danym roku podatkowym pomimo braku w tym okresie przychodu ściśle związanego z tym kosztem.

Zestawienie ogólnej zasady potrącenia kosztów podatkowych (art. 15 ust. l w/w ustawy) z zasadami szczególnymi (art. 15 ust. 4 tejże ustawy) nie budzi wątpliwości w zakresie kosztów pozostających w bezpośrednim związku z przychodami, które podlegają opodatkowaniu. Kosztami w tym przypadku są albo koszty faktycznie poniesione, albo tylko zarachowane jeśli pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo - skutkowym z faktycznie otrzymanymi lub należnymi przychodami danego roku podatkowego. W przypadku kosztów, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami należy stosować ogólną zasadę tj. potrącać je w roku w którym zostały faktycznie poniesione.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W ust. 3 w/w artykułu stwierdza się, że przychodami z działalności gospodarczej osiągniętymi w roku podatkowym są także należne przychody, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Za datę powstania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, wykonano usługę, otrzymano zapłatę za wykonane świadczenie (art. 12 ust. 3a w/w ustawy).

W związku z powyższym stanowisko Spółki zawarte w przedmiotowej sprawie uznaje się za prawidłowe, ponieważ na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z wykonaniem kontraktu pochodnego (po dacie oddania inwestycji do użytkowania) w dacie uregulowania przez strony płatności wynikających z przedmiotowego instrumentu. Odpowiednio otrzymane kwoty z tego tytułu będą stanowić przychód Spółki w tej samej dacie.

W przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 w/w ustawy wartością początkową takiego środka jest jego koszt wytworzenia. Za koszt wytworzenia (art. 16g ust. 4) uważa się natomiast wydatki poniesione w cenie nabycia na zużyte do wytworzenia środka trwałego rzeczowe składniki majątku i wykorzystane usługi obce, koszty wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi oraz inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego.

Do kosztu wytworzenia nie zalicza siej kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, a w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Tak więc, do czasu oddania inwestycji do użytkowania wydatki związane z wykonywaniem kontraktu pochodnego zwiększą wartość środka trwałego w kwotach naliczonych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj