Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
POV/413-1/05
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POV/413-1/05
Data
2005.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cesja
kasa mieszkaniowa
prawo do odliczenia
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
1. Czy można bez utraty ulgi podatkowej dokonać cesji rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej na dziecko?
2. Czy dziecko - nie wydając oszczędności z kasy mieszkaniowej na cele mieszkaniowe - nie musi zwracać tej ulgi?


Na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),
  • art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.),
  • art. 27a ust. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r.,

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku państwa Barbary i Wiesława W. z dnia 6.01.2005 r. (data wpływu do Urzędu 7.01.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko stron przedstawione w przedmiotowym wniosku.

W odpowiedzi na pismo z dnia 6.01.2005 r. (uzupełnione do protokołu w dniu 3.02.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), udziela pisemnej interpretacji w zakresie obydwu zapytań, tj. czy mogą państwo bez utraty ulgi podatkowe dokonać cesji rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej na dziecko oraz czy dziecko nie wydając oszczędności z Kasy mieszkaniowej na cele mieszkaniowe, nie będzie musiało tej ulgi zwracać i po rozpatrzeniu wniosku postanawia potwierdzić prawidłowość państwa stanowiska w obu przedstawionych sprawach.

W odpowiedzi na zapytanie należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) osobom, które zawarły umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1.01.2002 r. nabyły prawo do odliczania wydatków poniesionych w związku z oszczędzaniem w kasie, przysługuje na dotychczasowych zasadach prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego oszczędzania wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1.01.2002 r. do upływu określonego przed dniem 1.01.2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. W myśl art. 27a ust. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r., jeżeli podatnik korzystał z odliczenia od podatku z tytułu wydatków na systematyczne gromadzenie oszczędności, a następnie przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych traci prawo do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej i do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że są państwo właścicielami rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową (umowa zawarta przed dniem 1.01.2002 r.) i przed upływem zakończenia terminu gromadzenia oszczędności mają państwo zamiar dokonać cesji rachunku na rzecz dziecka). W związku z powyższym w przypadku cesji rachunku na rzecz dziecka nie mają państwo obowiązku doliczania do podatku kwot uprzednio odliczonych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Natomiast dziecko, które stało się właścicielem rachunku, nie korzysta z ulgi na oszczędzanie, nie dotyczy go również art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym. Po upływie okresu oszczędzania uprawnione do rachunku dziecko, które nie korzystało z odliczeń z tego tytułu nie musi wydać zgromadzonych oszczędności zgodnie z celami określonymi w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Zgromadzone środki na scedowanym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od darowizny, zgodnie z ustawą z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.). Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Wobec powyższego w oparciu o przytoczone przepisy prawa tut. organ podatkowy podziela stanowisko pytających w tym zakresie.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, postanowienie zawierające interpretację nie jest wiążące dla podatnika, płatnika czy inkasenta natomiast jest wiążące dla właściciwych dla wnioskodawcy organów podatkowych i organów kontroli skarbowej i może zostać zmienione albo uchylone wyłącznie w drodze decyzji. Powyższa interpretacja została udzielona na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 6.01.2005 r. (uzupełnionego do protokołu w dniu 3.02.2005 r.) i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów.

Nie poddano ocenie prawnej dołączonych załączników, które są artykułami prasowymi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj