Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PP/E/005-2-19/05
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/E/005-2-19/05
Data
2005.03.16



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Produkty rolne


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja przedmiotowa
kwota należna
obrót
podatek od towarów i usług
rolnictwo


Pytanie podatnika
Jak w świetle przepisów art. 29 ust. 1 i art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) należy traktować otrzymane dotacje przedmiotowe na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej wymienione w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004r. w sprawie dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655).


Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004r. zmieniam informację udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostródzie pismem Nr PP/443-71/04 z dnia 13.09.2004r. na zapytanie Podatnika z dnia 8.07.2004r. uzupełnione pismami z dnia 9.09.2004r. i 8.03.2005r.



Podatnik zwrócił się z zapytaniem,

jak w świetle przepisów art. 29 ust. 1 i art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) należy traktować otrzymane dotacje przedmiotowe na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej wymienione w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004r. w sprawie dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz.655).
Z pisma Spółki z dnia 8.03.2005r. wynika, iż Stadnina prowadzi hodowlę krów mlecznych rasy czarno-białej, koni rasy wielkopolskiej oraz bydła mięsnego rasy Cholaris. Dotacje otrzymywane przez Podatnika wykorzystywane są na pokrycie części kosztów związanych z hodowlą tych zwierząt, tj. zakup testowanego nasienia buhajów, usług inseminacji, usług oceny wartości użytkowej stada itp. Ponadto Spółka poinformowała, że otrzymywane dotacje nie wpływają na ceny, zaś jednostka dokonuje głównie sprzedaży mleka. Zdaniem Pytającego przedmiotowe dotacje nie stanowią obrotu w rozumieniu przepisów w/cyt. ustawy.

Obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Przepis art. 19 ust. 21 ustawy określa moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Obowiązek ten powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika (odpowiednio w przypadku uznania rachunku zaliczką - w tej części).

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać należy, że nie każda dotacja i subwencja oraz inne dopłaty o podobnym charakterze stanowią obrót podlegający opodatkowaniu VAT, a tylko te, które można powiązać z konkretnymi dostawami bądź usługami. Dotacje niezwiązane z dostawą lub świadczeniem usług, a dotyczące całokształtu działalności podmiotu nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Z wyjaśnień Podatnika wynika, iż otrzymywane dotacje stanowią dofinansowanie kosztów zadań w zakresie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej zakup i nie są związane z konkretnymi dostawami ani usługami.



W takich okolicznościach stwierdzić należy

iż dotacje, o których mowa w zapytaniu nie stanowią obrotu zdefiniowanego w art. 29 ust. 1 przedmiotowej ustawy i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stanowisko Spółki zasługuje więc na akceptację.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj