Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.V-423/2/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.V-423/2/05
Data
2005.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dopłata do kapitału
kapitał rezerwowy
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udziałowiec


Pytanie podatnika
Czy dopłata do utworzonego kapitału rezerwowego wnoszona do spółki z o.o. przez jej udziałowca w 2005 r. jest przychodem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez spółkę w dniu 19.01.2005 r. (znak: MKS 28/05), uzupełnionego pismami z dnia 8.02.2005 r. (znak: MKS 87/05) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii nie zaliczania do przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych wnoszonej przez udziałowca spółki dopłaty do kapitału rezerwowego dla spółki na 2005 r., postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe:

Spółka w dniu 19.01.2005 r. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, uzupełniając ten wniosek pismami z dnia 8.02.2005 r. (znak: MKS 87/05). Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że spółka jest spółką prawa handlowego, w której gmina posiada 100 % udziałów. Spółka została powołana, aby zapewnić ciągłość, powszechność i dostępność świadczeń w zakresie lokalnego transportu zbiorowego dla mieszkańców gminy. Działając w oparciu o art. 177 - 179 kodeksu spółek handlowych oraz § 27 aktu założycielskiego spółki (umowa spółki spisana w formie aktu notarialnego z dnia 12.11.1996 r.), który przewiduje możliwość wnoszenia dopłat do spółki, wskazując równocześnie przeznaczenie dopłat i sposobów wyliczenia kwoty dopłaty, nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki podjęło uchwałę nr 5 z dnia 17.01.2005 r. sprawie dopłaty dla spółki na 2005 r. do utworzonego kapitału rezerwowego. W uchwale tej została określona kwota dopłaty w wysokości 1.912.500 zł i terminy jej wnoszenia (9 rat po 212.500 zł do 7 dnia każdego miesiąca, począwszy od kwietnia 2005 r. do grudnia 2005 r.), a także cel, na jaki ma być przeznaczona, zgodny z § 27 umowy spółki oraz możliwość jej zwrotu. W związku z powyższym pytanie spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczy kwestii niezaliczania do przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ww. dopłaty wnoszonej do spółki. Zdaniem spółki, na podstawie obowiązujących przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych - art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez spółkę stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie zalicza się do przychodów dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Zapisy art. 177 - 179 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) stanowią, że umowa spółki może zobowiązać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału, wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników oraz zapisy te dotyczą kwestii zwrotu dopłat wspólnikom.

Zgodnie z § 27 umowy spółki: "w przypadku, gdy przychody ze sprzedaży biletów nie pokryją uzasadnionych kosztów pracy przewozowej, gmina wniesie dopłaty na pokrycie strat w wysokości odpowiadającej wartości ulg i bezpłatnych przewozów". Gmina podjęła uchwałę z dnia 17.01.2005 r., w której określona została wysokość dopłaty i terminy jej wniesienia, a także cel, na jaki ma być przeznaczona, zgodny z zapisem w umowie spółki oraz możliwość zwrotu tej dopłaty przez spółkę na rzecz jej jedynego udziałowca. Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny, dopłata, którą otrzyma spółka od udziałowca spółki w 2005 r. w oparciu o zapisy umowy spółki oraz podjętą uchwałę nie stanowi przychodów w rozumieniu ww. przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego na dzień wydania postanowienia,
  • interpretacja obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14b § 5 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Nadmienia się, że tut. organ podatkowy nie poddawał ocenie załącznika do wniosku.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że pisemna interpretacja w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie zawarta w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj