Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PR-006/73/03
z 9 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PR-006/73/03
Data
2003.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
remonty


Pytanie podatnika
Czy prace remontowe takie jak wymiana stropów, wymiana konstrukcji dachu można zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu zgodnie z opinią architekta, natomiast prace związane z adaptacją nowych pomieszczeń na cele działalności gospodarczej zaliczyć jako podniesienie dotychczasowej wartości budynku i amortyzować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Roboty których zakres obejmuje zarówno remont jak i rozbudowę zaliczyć procentowo wg. opracowanego kosztorysu ?


Odpowiadając na pismo z dnia 15 maja 2003 roku w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137 poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy w Nowym Targu informuje, że zgodnie z art. 22 ust. l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Natomiast zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. l, 3 - 9 i 11 - 15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3 500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3 500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Analizując stan faktyczny należy podkreślić, że prawodawstwo podatkowe nie podaje definicji pojęcia „remontu". Taką definicję znaleźć można w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89 poz. 414 ze zm.). W rozumieniu tej ustawy „ remont" to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Z bogatego orzecznictwa sądowego przyjąć należy, że wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych można uznać za remont, który nie powoduje zwiększenia wartości użytkowej środka trwałego w porównaniu z momentem jego oddania do używania a wszelkie zmiany trwale ulepszające środek trwały zwiększaj ą wartość użytkową tego środka.

W świetle powyższego wymiana zużytych elementów w tym okien, drzwi, podłóg, naprawa instalacji, malowanie to nakłady, które nie zwiększają wartości użytkowej pomieszczenia i nie zmieniającego charakteru. Wydatki z tego tytułu można potraktować jako wydatki na remont, które w całości stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

W przypadku prac przeprowadzonych i zmierzających do dostosowania budynku do potrzeb działalności gospodarczej jaką zamierza Pani w nim prowadzić należy je potraktować jako ulepszenie środka trwałego, która może być rekompensowana tylko w formie odpisów amortyzacyjnych.

Podkreślić również należy, że o zakwalifikowaniu robót (remont czy inwestycja) powinny decydować kryteria techniczne, a podstawą winna być opinia biegłego. Z przedłożonych dokumentów wynika, że Pani dysponuje zarówno Decyzją Burmistrza Miasta X Znak xxxx z dnia 9 maja 2003 r. zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na wymianę stropów i wymianę konstrukcji dachu, rozbudowę istniejącego magazynu w X a także opinią autora projektu.

Otwarty natomiast pozostaje problem procentowego rozliczenia wydatków inwestycyjnych i remontowych. Tut. Urząd potwierdza zasadę podziału kosztów, natomiast nie mając materiałów źródłowych nie może odnieść się do proponowanych przez podatnika proporcji nakładów na inwestycję czy remont.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj