Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-35/05/IR/2
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-35/05/IR/2
Data
2005.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
rejestracja ponowna
warunki zwolnienia
wysokość zwolnienia podmiotowego
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wyrejestrowanie działalności gospodarczej (likwidacja), a następnie ponowne jej uruchomienie po kilku miesiącach pozwoli na skorzystanie z prawa do zwolnienia podmiotowego w sytuacji, gdy nie minie jeszcze okres, o którym mowa w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) postanawia wydać interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Pani X, oceniając stanowisko Pani dotyczące ponownego wyboru zwolnienia od podatku VAT przed upływem terminu określonego w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT w sytuacji wyrejestrowania działalności gospodarczej (likwidacji), a następnie ponowne jej uruchomienie po kilku miesiącach przedstawione we wniosku z dnia 15.02.2005 r. (data wpływu 25.02.2005 r.) o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka prowadzi indywidualną działalność gospodarczą polegającą na tłumaczeniu tekstów oraz nauki języka. Podatniczka w złożonym wniosku oświadczyła, iż w dniu 31.12.2004 r. zarejestrowała się jako podatnik VAT, chociaż nie była zobligowana wysokością osiągniętej sprzedaży. Podatniczka chciałaby ponownie skorzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

2. Przedmiot interpretacji. Strona we wspomnianym piśmie z dnia 15.02.2005 r. (data wpływu 25.02.2005 r.) zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z zapytaniem, czy wyrejestrowanie działalności gospodarczej (likwidacja), a następnie ponowne jej uruchomienie po kilku miesiącach pozwoli na skorzystanie z prawa do zwolnienia podmiotowego w sytuacji, gdy nie minie jeszcze okres, o którym mowa w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT.

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Podatniczka przedstawiła pogląd, iż w sytuacji zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, poprzez likwidację przedsiębiorstwa (wyrejestrowanie w Urzędzie Skarbowym i w ewidencji działalności gospodarczej), art. 113 ust. 11 nie będzie miał zastosowania, a strona jako nowy podatnik na podstawie art. 113 ust. 9 w zw. z ust. 1 ustawy może być zwolniona od podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 113 ust. 1 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ponadto zgodnie z art. 113 ust. 2 do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Stosownie do art. 113 ust. 11 cyt. ustawy podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Z ww. przepisów wynika zatem, że uprawnienie podatnika do ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków: • upłynęły 3 lata, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła utrata lub rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego, • wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości kwoty 10.000 euro. Mając na uwadze ww. stan prawny należy stwierdzić, że podatnik nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli nie został spełniony co najmniej jeden z warunków uprawniających go do korzystania z ww. zwolnienia.

W związku z faktem, iż 31.12.2004 r. dobrowolnie zrezygnowała Pani ze zwolnienia (zwolnienie przysługiwało Pani z mocy ustawy), ponowne skorzystanie ze zwolnienia możliwe będzie dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym zrezygnowała Pani ze zwolnienia - w tym przypadku nie ma znaczenia likwidacja i ponowne rozpoczęcie działalności. Zatem stanowisko Podatnika dotyczące możliwości skorzystania ze zwolnienia przed upływem terminu określonego w art. 113 ust. 11 ustawy przy rozpoczęciu nowej działalności, przez tego samego przedsiębiorcę jest nieprawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj