Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/36/PP2/443/7/2005
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/36/PP2/443/7/2005
Data
2005.03.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
forma opodatkowania
małżonek
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy i ewentualnie jakie skutki podatkowe spowoduje zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej, tj. kontynuacja dotychczasowej działalności na nazwisko małżonka, natomiast współmałżonek nie prowadziłby działalności ?


Przedsiębiorstwo "X" w dniu 01.03.2005 r. złożyło wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na imię obojga małżonków.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:
Państwo "X" są małżeństwem i wspólnie prowadzą działalność na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podatnikiem podatku od towarów i usług jest Pan "X". Od miesiąca stycznia 2006 r., w związku ze zmianą przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), najprawdopodobniej, działalność gospodarcza będzie prowadzona na nazwisko Pana "X" w oparciu o posiadany w obecnej firmie majątek trwały i obrotowy.

Przedsiębiorstwo "X" zwróciło się z następującym zapytaniem:
Czy i ewentualnie jakie skutki podatkowe spowoduje zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej, tj. kontynuacja dotychczasowej działalności na nazwisko Pana "X" (męża)? Natomiast Pani "X" (żona) nie prowadziłaby działalności gospodarczej.

Zdaniem wnioskodawcy zmiana formy prowadzenia działalności nie spowoduje żadnych reperkusji jeśli chodzi o podatek VAT, ponieważ podatnikiem tego podatku jest Pan "X", który będzie kontynuował dotychczasową działalność samodzielnie, ale to aktualnie na nim spoczywają obowiązki, jakie nakłada ustawa o podatku VAT.

Wyżej przedstawione stanowisko jest prawidłowe, ponieważ:
według art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przedstawiona we wniosku sytuacja dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonków bez zawarcia umowy spółki cywilnej. Przepisy wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT nie uznają za podatnika tego podatku "spółki małżeńskiej". Fakt ten oznacza, iż choć małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jednakże podatnikiem podatku od towarów i usług może być tylko jedna osoba, na którą została dokonana rejestracja i nadany został numer identyfikacji podatkowej NIP dla celów rozliczania tego podatku. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest fakt, iż tylko jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu i on podlega prawom i obowiązkom zawartym w ustawie o podatku VAT. Natomiast drugi ze współmałżonków pozostaje poza tym zakresem. W Państwa przypadku podatnikiem podatku od towarów i usług jest Pan "X" z numerem NIP:.......

Od miesiąca stycznia 2006 r. P.W. "X" zamierza prowadzić działalność jako osoba fizyczna na nazwisko Pana "X". W związku z powyższym Pan "X" zobowiązany będzie do zaktualizowania danych w urzędzie skarbowym. Natomiast Przedsiębiorstwo P.W. "X" nadal będzie posiadało status podatnika VAT z numerem identyfikacji podatkowej NIP:............, tj. numerem nadanym dla Pana "X". Pan "X" nadal będzie dokonywał rozliczeń podatku od towarów i usług według dotychczasowych zasad.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj