Interpretacja Prezydenta Miasta Torunia
WPiW I 3110-17/1/05
z 8 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
WPiW I 3110-17/1/05
Data
2005.02.08



Autor
Prezydent Miasta Torunia


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Przepisy ogólne --> Definicje

Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podatnicy podatku od nieruchomości


Słowa kluczowe
budowle
najem
podatek od nieruchomości
podatnik


Pytanie podatnika
dot. ustalenia czy Spółka ... jest podatnikiem podatku od nieruchomości od budowli przekazanych w najem innemu przedsiębiorcy (interpretacja art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. Nr 9 poz. 84 z późn. zm.)


Pismem z dnia ... Spółka ... zwróciła się o udzielenie wyjaśnień czy w obowiązującym stanie prawnym jest zobowiązana do zapłaty podatku od budowli ... oddawanych w posiadanie zależne (najem) innym przedsiębiorcom mającym siedzibę na terenie miasta Torunia.

Tut. organ podatkowy działając w trybie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), wyjaśnia co następuje.

Podatek od nieruchomości jest świadczeniem publicznoprawnym regulowanym w drodze ustawy, zaś wszelkie umowy cywilnoprawne, w których strony określają między sobą zakres tego obowiązku, nie są wiążące dla organu podatkowego.

Art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, stanowi, iż podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3,
  2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  3. użytkownikami wieczystymi gruntów,
  4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (...).

Art. 1a ust. 1 pkt.3 ustawy definiuje pojęcie „gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej”, natomiast art. 2 ust. 1 tejże ustawy wskazuje przedmioty podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, tj. grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednakże z zapisów powołanych artykułów ustawy, nie można wywodzić obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości; z pominięciem art. 3 ust. 1 ustawy - precyzującego podmioty podlegające obowiązkowi podatkowemu.

Konstrukcja powołanego art. 3 ust. 1 ustawy nie stwarza możliwości dowolnego wyboru podmiotu podlegającego obowiązkowi podatkowemu, tj. uzależnionego od tego, w czyim faktycznie władaniu pozostaje dany przedmiot opodatkowania - właściciela, posiadacza samoistnego lub posiadacza.

Przedstawiona przez Spółkę definicja zawarta w art. 1a ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, dotycząca gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowi, iż są to grunty, budynki lub budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Zapis ten określa, jakie okoliczności winny być spełnione, aby przedmiotom opodatkowania nadać status związku z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Obowiązek podatkowy wywodzi się w pierwszej kolejności z prawa własności, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt. 1 ustawy. Z posiadaniem samoistnym, o którym z kolei mowa w art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy mamy do czynienia w sytuacji kiedy podmiot włada rzeczą faktycznie jak właściciel, ale właścicielem nie jest, bowiem nie przysługuje mu prawo własności do rzeczy.

Natomiast przypadek posiadania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt. 4 ustawy dotyczy wyłącznie przypadków, kiedy przedmiot opodatkowania stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Jest to jedyny przypadek, w którym dokonuje się „przeniesienia” obowiązku podatkowego z właściciela - Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, na posiadacza.

W związku z tym, moment uzyskania prawa własności przedmiotów podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości rodzi konsekwencje w postaci obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Reasumując na Spółce ... jako właścicielu budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej spoczywa obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości niezależnie od tego czy zostały one przekazane w najem innemu przedsiębiorcy .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj