Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/1a/BT/2005
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/1a/BT/2005
Data
2005.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy u małych podatników --> Obowiązek podatkowy u małych podatników


Słowa kluczowe
metoda kasowa
podatek od towarów i usług
pomniejszenie odliczenia


Pytanie podatnika
W sprawie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT-MP wystawionej przez małego podatnika, który wybrał metodę kasową.


W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a §4.

Pismem z dnia 03.01.2005r. uzupełnionym pismem z dnia 26.01.2005r. zwrócił się Pan z zapytaniem w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT-MP wystawionej przez małego podatnika, który wybrał metodę kasową. Zdaniem Pana wystarczającą przesłanką odliczenia podatku naliczonego w całości z faktury VAT-MP jest już uregulowanie części należności, choćby w wysokości 1 zł.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowania następujące normy prawa podatkowego: art.21 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 12 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Faktury VAT-MP wystawiają mali podatnicy, którzy na podstawie art.21 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług , wybrali metodę kasową rozliczeń podatku polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, przy czym uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Termin obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyznacza art.86 ust.10 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże na mocy fakultatywnej delegacji Minister Finansów został uprawniony do określenia innego terminu.
Wykonaniem tej delegacji jest §12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04. 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm) zwanego dalej rozporządzeniem z dnia 27.04.2004r.

Zgodnie z §12 rozporządzenia z dnia 27.04.2004r., w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną zgodnie z odrębnymi przepisami "FAKTURA VAT-MP", podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze, w rozliczeniu za miesiąc, w którym :
1)uregulował część należności na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust.1 ustawy;
2)uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art.21 ust.1 ustawy;
3)przypada 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.
Przepisu tego nie stosuje się do małych podatników, o których mowa w art. 21 ust.1 i art. 99 ust.3 ustawy.

Reasumując, podatek naliczony z faktury VAT-MP można odliczyć w miesiącu, w którym dokonano całości lub w części zapłaty, a jeżeli zapłata nie nastąpiła - w miesiącu, w którym przypada 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi. Z powyższego wynika, że dokonanie zapłaty w części (wystarczy uregulowanie przysłowiowej złotówki), powoduje możliwość dokonania odliczenia w całości podatku naliczonego z faktury VAT-MP.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj