Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPO I/443/67-2/ 05 /AD
z 25 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPO I/443/67-2/ 05 /AD
Data
2005.03.25



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
klauzule
rachunek uproszczony
sprzedaż
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy Spółka może zawrzeć w wyżej opisanych umowach cywilno-prawnych klauzulę o wystawianiu rachunków uproszczonych i faktur VAT jako Zleceniodawca i czy tego rodzaju umowy muszą być rejestrowane w urzędach skarbowych i akceptowane przez usługobiorcę.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółka w organizacji – przedstawione w pkt 5 wniosku z dnia 17.01.2005r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 31.01.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 31.01.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisanego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży bezpośredniej prowadzonej poza siecią sklepową. Spółka zamierza podjąć współpracę z osobami fizycznymi prowadzącymi oraz nieprowadzącymi działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa w tej sprzedaży na podstawie umów cywilno-prawnych (umowy o dzieło lub umowy o współpracy handlowej).

W pkt 5 przedmiotowego pisma Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy Spółka może zawrzeć w wyżej opisanych umowach cywilno-prawnych klauzulę o wystawianiu rachunków uproszczonych i faktur VAT jako Zleceniodawca i czy tego rodzaju umowy muszą być rejestrowane w urzędach skarbowych i akceptowane przez usługobiorcę.

Zdaniem Spółki nabywcy towarów i usług mogą wystawiać faktury, faktury korygujące i duplikaty faktur VAT na podstawie upoważnienia w ramach zawartych umów, pod warunkiem zgłoszenia w terminie 10 dni od daty zawarcia niniejszych pisemnej informacji naczelnikom urzędów skarbowych właściwych dla obu stron oraz przedkładać drugiej stronie do pisemnej akceptacji oryginał i kopię dokumentu.

W przepisie § 13 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) postanowiono, iż nabywcy towarów i usług od podatnika, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, posiadającego numer identyfikacji podatkowej, mogą wystawiać faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług oznaczone jako „FAKTURA VAT”, w tym również faktury zaliczkowe, w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

1.nabywca towarów lub usług:

a)jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,

b)ma zawartą z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi umowę odpowiadającą warunkom wymienionym w ust. 2, upoważniającą do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów – w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy,

2.naczelnikom urzędów skarbowych właściwych dla obu stron umowy wymienionej w pkt 1 lit. b zostanie w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia dostarczona pisemna informacja o zawarciu takiej umowy, zawierająca w szczególności:

a)dane dotyczące dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi oraz nabywcy,

b)datę zawarcia umowy,

c)okres obowiązywania umowy.

Zgodnie z przepisem ust. 2, umowa między stronami, upoważniająca nabywcę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów – w imieniu i na rachunek dokonującego dostawę towarów lub usługodawcy – powinna zawierać w szczególności:

1.postanowienia, iż podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi:

a)upoważnia nabywcę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów, w jego imieniu i na jego rachunek,

b)nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy w okresie obowiązywania umowy,

c)poinformuje nabywcę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego oraz o zbyciu przedsiębiorstwa,

2.postanowienia, iż podatnik dokonujący nabycia towarów i usług:

a)będzie wystawiał faktury, faktury korygujące i duplikaty zgodnie z obowiązującymi przepisami,

b)będzie przedstawiał drugiej stronie umowy, oryginała i kopię faktury do jej akceptacji w formie podpisu, z tym że termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury ma być tak określony w umowie, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi,

c)poinformuje drugą stronę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego oraz o zbyciu przedsiębiorstwa

3.określenia terminu jej obowiązywania, z tym, że termin ten nie może być dłuższy niż jeden rok.

Natomiast przepis ust. 3 określa, iż faktura wystawiona na zasadach określonych w ust. 1 i 2 powinna dodatkowo zawierać informację, kto był wystawcą faktury i że wystawił ją w imieniu i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze, jak sprzedawca.

Jednocześnie należy wyjaśnić, iż przepisy ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie regulują kwestii wystawiania rachunków uproszczonych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj