Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PD/415-1/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PD/415-1/05
Data
2005.03.30


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
dzieci i młodzież
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Płatnik pyta czy od świadczenia wypłaconego pracownikowi z ZFŚS tytułem zwrotu kosztów za wycieczkę szkolną zorganizowaną przez Kościół, na której przebywało dziecko pracowanika (do lat 18) należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz.U. Nr 8 ,poz.60) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 06.01.2005r. uzupełnionym w dniach 18.01.2005r i 24.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego rozstrzygając kwestię zasadności poboru zaliczki na podatek dochodowy od świadczenia wypłaconego pracownikowi z ZFŚS tytułem zwrotu kosztów za wycieczkę szkolną zorganizowaną w 2004r. przez Kościół na której przebywało dziecko pracownika nie mające ukończonego 18 roku życia

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach postanawia uznać, iż stanowisko wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Zakład pracy wypłacił pracownikowi z ZFŚS zwrot kosztów za wycieczkę szkolną organizowaną w 2004r. przez Kościół Parafialny, na której przebywało dziecko pracownika nie mające ukończonego 18 roku życia. Tytułem zwrotu kosztów przyznano pracownikowi kwotę 130zł, od której płatnik potrącił zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych według stawki 19% w wysokości 24,70zł

Zdaniem strony, podatek winien być naliczony i pobrany.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000r. Dz.U. Nr 14, poz.176 z późn. zm. ) wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku organizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18 :

    a)z funduszu socjalnego, zakładowego funduszy świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości ,
    b) z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760zł.

Z analizy treści tego przepisu wynika, iż ustawodawca nie określił w jakiej formie ma prowadzić działalność podmiot zajmujący się wypoczynkiem. Oznacza to, że zaliczyć do nich należy zarówno te podmioty, które świadczą swoje usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jak i również te które zajmują się statutowo tego rodzaju działalnością.

Z przepisu art. 92a ust.1 ustawy z dnia 07.09.1991r. o systemie oświaty (j.t. z 2004r.Dz.U. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) wynika, iż w czasie wolnym od zajęć szkolnych dla uczniów mogą być organizowane kolonie, obozy i inne formy wypoczynku. Art. 92 ust.2 w/w ustawy stanowi, że minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określa w drodze rozporządzenia, warunki jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasady jego organizowania i nadzorowania.

Rozporządzeniem z dnia 21.01.1997r. w sprawie warunków jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. Nr 12, poz.67 ze zm ) Minister Edukacji Narodowej zarządził co następuje:

    w § 2 - organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej,
    w § 3 - wypoczynek może być organizowany w formach wypoczynku wyjazdowego (np. kolonie, obozy, zimowiska ) i w formach wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście), zwanych dalej "placówkami wypoczynku"

Zgodnie z art. 39 pkt 6 ustawy z dnia 17.05.1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 29 , poz.154 ze zm. ) działalność charytatywno- opiekuńcza Kościoła obejmuje w szczególności udzielanie pomocy w zapewnianiu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującej się w potrzebie.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że zarówno szkoły i kościoły mogą prowadzić działalność w zakresie wypoczynku zorganizowanego w formie wczasów, koloni, obozów i zimowisk, wobec czego dofinansowanie z ZFŚS do organizowanego w tych formach, przez te jednostki wypoczynku dzieci do lat 18 pracowników korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust.1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przyjmując, że wycieczkę można uznać również za formę wypoczynku, to jednak nie została ona wymieniona w katalogu zwolnień określonym w art. 21 ust.1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to , że w przypadku dofinansowania z ZFŚS do wycieczki dziecka - brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).
Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj