Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-3/415/50/03
z 6 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

uiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8"> uiv="CACHE-CONTROL" content="NO-CACHE"> uiv="PRAGMA" content="NO-CACHE"> Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-3/415/50/03
Data
2003.10.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
przychód
umorzenie wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy umorzenie zadłużenia z tytułu zaciągniętego kredytu w banku jest przychodem dla poręczycieli ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 11-09-2003 roku dotyczące udzielenia informacji czy pozostała kwota zwolnienia, po spłacie 8.000,00 zł. tytułem zawartej przez Panią jako poręczyciela kredytu ugody z Bankiem, stanowi dla Pani przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działając zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 roku, Nr 137 poz. 926 ze zm.) w zakresie przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody uważa się otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Mając powyższy przepis na uwadze tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że część kwoty do zapłaty, pozostająca po spłacie przez Panią 8.000,00 zł. na podstawie zawartej umowy ugody z Bankiem nie stanowi przychodu dla Pani jako poręczyciela w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Kredytobiorca i poręczyciele ponoszą solidarną odpowiedzialność za spłatę kredytu udzielonego kredytobiorcy. Odpowiedzialność poręczycieli jest formą zabezpieczenia za cudzy dług. W razie braku wpłat przez kredytobiorcę bank może dochodzić roszczenia od poręczycieli. Bank jako kredytodawca jest w sytuacji uprzywilejowanej, ponieważ może sobie wybierać osobę, do której kieruje roszczenie o zapłatę. Może skierować ją zarówno do kredytobiorcy jak i do poręczycieli

Z sytuacji przedstawionej przez Panią w piśmie, jak i z załączonej umowy ugody zawartej z Bankiem wynika, że Bank jako wierzyciel zrzeka się wobec poręczycieli spłaty całości długu po spełnieniu części świadczenia. Jednakże to zrzeczenie się nie powoduje wygaśnięcia pozostałej do zapłaty wierzytelności wobec kredytobiorcy, który będzie zobowiązany do jej zapłaty. Zrzeczenie się pozostałej zapłaty wobec Pani jako poręczyciela nie spowoduje powstania u Pani żadnego przychodu, ponieważ nie Pani zaciągała kredyt w Banku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj