Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
IUSB III/436/11/2005/kk
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSB III/436/11/2005/kk
Data
2005.03.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
samochód ciężarowy
samochód używany
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy mam prawo odliczyć podatek VAT w pełnej wysokości zapłaconego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia użanego samochodu ciężarowego, w wypadku gdy parametr pojazdu określony jest na podstawie dowodu rejestracyjnego, gdyż nie posiadam wyciągu ze świadectwa homologacji?


W dniu 25 stycznia 2005r. został złożony wniosek z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarow i usług.
Stan faktyczny przedstawiony w ww. wniosku z dnia 24 stycznia 2005r.:

We wrześniu 2004r. dokonał Pan wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego samochodu marki MERCEDES-BENZ 312 D o ładowności 1.315 kg, ilości miejsc – 3. W dniu 28 września 2004r. została złożona deklaracja VAT-23 i następnie 06 października 2004r. otrzymał Pan zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług z tytułu nabycia ww. środka transportu. Do nabytego pojazdu nie posiada Pan wyciągu ze świadectwa homologacji. W Polsce wydano homologację na ten typ samochodów, ale uzyskanie odpisu jest utrudnione gdyż generalny importer samochodów Mercedes odmawia zainteresowanym pomocy. Nabyty pojazd jest bezspornie ciężarowy i służy do przewozu ładunków. Wewnątrzwspólnotowe nabycie wykazał Pan w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2004r. i z tego tytułu odliczył 50% podatku VAT, z uwagi na brak świadectwa homologacji dla zakupionego pojazdu.

W dniu złożenia przedmiotowego wniosku do tut. Organu, tj. 25 stycznia 2005r. wpłynęła korekta deklaracji VAT-7 za wrzesień 2004r., w której dokonał Pan odliczenia „pełnej” kwoty podatku naliczonego.

Wnosi Pan o odpowiedź na pytanie, czy ma prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości, zapłaconego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego samochodu ciężarowego, którego ładowność jest wyższa od ładowności obliczonej według wzoru z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy parametry pojazdu określa na podstawie dowodu rejestracyjnego, gdyż nie posiada wyciągu ze świadectwa homologacji.Uważa Pan, że ma prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego przy przedmiotowym nabyciu.

Stanowisko tutejszego Organu:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 - w myśl ust. 2 pkt 4 art. 86 ustawy - stanowi m.in. kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność; n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc ( siedzeń), o których mowa w ust. 3 - w myśl art. 86 ust. 5 ustawy - określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Zgodnie z art. 2 pkt 56 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 ze zm.) dopuszczalna ładowność pojazdu stanowi różnicę dopuszczalnej masy całkowitej i masy własnej pojazdu i określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Z powołanych wyżej przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem danego pojazdu za samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy. Istotne jest, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego pojazdu jest wyższa niż określona wzorem określonym w art. 86 ust. 3 ustawy.

Należy zauważyć, że przepis ww. art. 86 ust. 3 ustawy dotyczący braku możliwości odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od nabytego pojazdu samochodowego nie ma zastosowania do pojazdów, jeżeli z danych technicznych dla danego typu pojazdu wynika, że posiadają kryteria konstrukcyjne samochodów ciężarowych przeznaczonych wyłącznie do przewozu ładunków.

Jeżeli zatem z konstrukcji posiadanego przez Pana pojazdu samochodowego wynika, że jest on bezspornie ciężarowy i służy wyłącznie do przewozu ładunków, to przysługuje prawo do odliczenia w pełnej wysokości kwoty podatku należnego stanowiącego podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na ogólnych zasadach określonych w art. 86 i 88 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj