Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-9/2005
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-9/2005
Data
2005.03.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszt
metoda kasowa
metoda memoriałowa
najem
przychód


Pytanie podatnika
Podatnik jest współwłaścicielem kamienicy, która jest przedmiotem najmu. Najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Forma rozliczaniadochodów - zasady ogólne. Przez cały czas trwania najmu przychody i wydatki związane z najmem rozliczane były metodą kasową. W złożonym wniosku podatnik dopuszcza możiwość rozliczania nieruchomości zarówno metodą kasową jak i memoriałową.


W dniu 08.02.2005 r. złożony został przez Pana w tutejszym organie podatkowym wniosek uzupełniony w dniu 23.02.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego możliwości zaliczenia w ciężar kosztów najmu wydatków poniesionych w miesiącu styczniu 2005 r., a dotyczących usług dostarczonych w miesiącu grudniu 2004 r. (dostawa energii elektrycznej, ciepła, wywozu śmieci, sprzątania...).Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego:

Od dnia 01.03.2002 r. został Pan współwłaścicielem kamienicy, która jest przedmiotem najmu. Najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, wynajmujący nie prowadzą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dochody uzyskane z najmu rozliczane były na zasadach ogólnych. Ze złożonego wniosku wynika, że przez cały czas trwania najmu zarówno przychody jak i wydatki związane z najmem rozliczane były metodą kasową.

W złożonym wniosku stoi Pan na stanowisku, że dopuszczalne jest rozliczanie nieruchomości zarówno metodą kasową jak i memoriałową.Przyjęcie powyższego jest błędne z następujących względów:W ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 10 ust. 1 zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wśród nich w pkt 6 został wymieniony najem,podnajem, dzierżawa, podzieżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze,w tym również dzierżawa,podzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Przychodem w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że określenie przychodu z najmu zaliczanego do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc najmu nie stanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej,należy dokonywać w oparciu o postanowienia ww. art. 11 ustawy.

Pojęcie koszty uzyskania przychodów określa zaś art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym, który wprowadza generalną zasadę uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów.

Uznaje się za nie wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 tej ustawy.Podatnicy,dla których najem nie stanowi działalności gospodarczej,nie mają obowiązku prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów ani ksiąg rachunkowych.Obowiązek ten stosownie do art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym ciąży wyłącznie na osobach fizycznych, spółkach cywilnych osób fizycznych, spółkach jawnych osób fizycznych oraz spółkach partnerskich wykonujących działalność gospodarczą. A zatem obowiązek ten nie dotyczy osób osiągających przychody z najmu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy. Osoby te winny jednak gromadzić zarówno dokumenty wskazujące na wysokość uzyskanych przychodów, jak i faktury, rachunki i inne dowody potwierdzające fakt poniesienia konkretnych wydatków w celu osiągnięcia przychodów z najmu.

Kwestię momentu zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów określonych wydatków reguluje natomiast przepis art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potracalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.Powołane przepisy ust. 5 i 6 odnoszą się do podatników mających obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych lub podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, a zatem wykonujących działalność gospodarczą.

Reasumując, metoda memoriałowa ma zastosowanie wyłącznie do osób prowadzących działalność gospodarczą,a zatem osiągających przychody ze źródła odrębnego od najmu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Zastosowanie jej zatem w przypadku osiągania przychodów z najmu,o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy nie jest możliwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj