Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
DF1/415-17A/45/05
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF1/415-17A/45/05
Data
2005.03.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2004r. w ramach ulgi odsetkowej kwoty odsetek zapłaconych w 2004r. od kredytu przeznaczonego na refinansowanie innego kredytu, zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.01.2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 28.01.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 16.02.2005r., złożonym w dniu 17.02.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26b ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów odmawia uznania za prawidłowe stanowiska Pani, dotyczącego zagadnienia przedstawionego w punkcie 2 wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 28.01.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Pismem z dnia 16.02.2005r., złożonym w dniu 17.02.2005r. uzupełniono wniosek o wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego sprawy zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2002r. zaciągnęła Pani kredyt w Banku na częściowe sfinansowanie kosztów zakupu lokalu mieszkalnego od przedsiębiorstwa budowlanego. W 2003 i 2004 roku poniosła Pani wydatki na spłatę odsetek od ww. kredytu. Po zakończeniu inwestycji aktem notarialnym z dnia 11.09.2003r. przedsiębiorstwo budowlane przeniosło na Panią i małżonka własność ww. lokalu.

W 2004r. zawarła Pani umowę z M. o kredyt hipoteczny przeznaczony na refinansowanie kredytu mieszkaniowego zaciągniętego wcześniej w Banku oraz pokrycie kosztów związanych z udzieleniem kredytu. W 2004r. dokonała Pani wpłaty na konto M. należnych z tytułu kredytu odsetek.

Pytanie dotyczy możliwości odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2004r. w ramach ulgi odsetkowej kwoty odsetek zapłaconych w 2004r. od kredytu M. przeznaczonego na refinansowanie innego kredytu, zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego.

Zdaniem wnioskodawczyni przysługuje Jej możliwość odliczenia od dochodu w ramach ulgi odsetkowej wydatków poniesionych z tytułu spłaty odsetek od kredytu przeznaczonego na refinansowanie innego kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, ponieważ kredyt ten, choć pośrednio, ale przeznaczony jest na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Urząd nie podziela Pani stanowiska w sprawie odliczenia od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatkowym za 2004 rok w ramach ulgi odsetkowej wydatków poniesionych w 2004r. na spłatę odsetek od kredytu udzielonego przez M. przeznaczonego na refinansowanie innego kredytu, zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytu przysługuje w związku z kredytem zaciągniętym na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych , związanej z:

- budową budynku mieszkalnego,

- wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,

- zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z przepisu art. 26b ust. 2 pkt. 2 ww. ustawy wyraźnie wynika, że ulga przysługuje, jeżeli kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych powyżej.

A zatem odsetki od kredytu udzielonego podatnikowi na spłatę innego kredytu, nawet w sytuacji, gdy ten inny kredyt został przeznaczony na cele, o których mowa w art. 26b ust. 1 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mieszczą się w zakresie omawianej ulgi.

Należy bowiem zauważyć, iż przesłanką zaciągnięcia „drugiego” kredytu przez podatnika jest spłata zobowiązania wobec pierwszego banku, który udzielił kredytu na cele mieszkaniowe, nie zaś sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej. A właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku przeniesienia kredytu do innego banku. Zaciągnięcie kredytu w nowym banku wiąże się bowiem z zawarciem nowej umowy kredytowej, zgodnie z którą środki postawione do dyspozycji podatnika przeznaczone są na spłatę zadłużenia wobec innego banku.

W świetle ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spłata odsetek od kredytu przeznaczonego na refinansowanie innego kredytu nie wypełnia przesłanek określonych w art. 26b ust. 1 i 2 ww. ustawy.

A zatem stanowisko Pani w tej sprawie wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa – interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj