Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/2-415/297/04
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/2-415/297/04
Data
2005.04.12


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
były wspólnik
rata
rozłożenie na raty
spłata
spółka jawna
udział
ustąpienie wspólnika
wspólnik
wypłata udziałów
wysokość udziałów
zwrot udziałów


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania wypłat udziałów występujących ze spółki jawnej wspólników, obliczonych według zasad określonych w art. 65 kodeksu spółek handlowych (na podstawie bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki), które realizowane będą ratalnie na podstawie porozumienia stron


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r., po zapoznaniu się z treścią udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, pismem z dnia 29.12.2004 r. (znak: US-I/415/3/52/2004) informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, stwierdza, iż udzielona informacja dotycząca opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wymaga zmiany w następujący sposób:

Pytanie dotyczy opodatkowania wypłat udziałów występujących ze spółki jawnej wspólników, obliczonych według zasad określonych w art. 65 kodeksu spółek handlowych (na podstawie bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki), które realizowane będą ratalnie na podstawie porozumienia stron. W zajętym stanowisku podatnik podaje, iż porozumienie wspólników w zakresie ratalnej spłaty udziałów traktuje jako umowę użyczenia niepodlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie jest zawarta w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie). Przepisy powołanej ustawy wiążą również powstanie obowiązku podatkowego ze zmianą umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy) i pojęcie tej zmiany definiują w art. 1 ust. 3 ustawy. Zgodnie z tymi uregulowaniami za zmianę umowy spółki osobowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza, oraz dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw do nieodpłatnego używania.

Według art. 65 § 3 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się rzeczy wniesione do spółki do używania oraz wypłaca w pieniądzu udział kapitałowy uwzględniający wartość zbywczą majątku spółki oznaczony na podstawie osobnego bilansu sporządzonego – w przypadku wypowiedzenia – na ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia.

Czynności określone w dyspozycji przytoczonych wyżej przepisów, dokonywane są w przypadku wystąpienia wspólnika z nadal funkcjonującej spółki jawnej, nie powodują przy tym zmiany umowy skutkującej podwyższeniem podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego, rozliczenie dokonywane z występującym wspólnikiem (również dokonywane w formie ratalnej spłaty na podstawie porozumienia wspólników), jako rodzaj zdarzenia niewymienionego w katalogu czynności cywilnoprawnych zawartym w wyżej powołanej ustawie, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo należy wyjaśnić, że błędny jest pogląd dotyczący traktowania ratalnej spłaty udziału kapitałowego występującemu wspólnikowi jako umowy użyczenia, gdyż pieniądze, jako środek płatniczy, nie mogą być przedmiotem umowy użyczenia w rozumieniu art. 710 k.c.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj