Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US15POIII/440/9/05/RCH
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US15POIII/440/9/05/RCH
Data
2005.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
fakturowanie
muzeum
rozliczanie podatku od towarów i usług
usługi


Pytanie podatnika
1) Czy usługa polegająca na przygotowaniu, dostarczeniu i zamontowaniu wystawy we Francji jako usługa muzealnictwa mieszcząca się w grupowaniu PKWiU 92.52.11-00.00 jest zwolniona z podatku VAT czy też wyłączona ze zwolnienia i opodatkowana stawką w wysokości 7%.2) W jakiej walucie należy wystawić fakturę VAT i jeżeli usługa ta jest opodatkowana, to gdzie należy rozliczyć podatek VAT.3) Jakie formalności należy załatwić, aby wystawić fakturę kontrahentowi z terytorium Wspólnoty Europejskiej


Odpowiedź:

Zgodnie z przepisem art.27 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 200r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce gdzie świadczący posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności a w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce stałego zamieszkania.

Od ogólnej zasady, o której mowa powyżej wprowadzone zostały pewne wyjątki, a mianowicie zgodnie z art.27 ust.2 pkt 3a ww. ustawy o podatku VAT w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki - miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie usługi są faktycznie świadczone .

Z powyższego przepisu wynika, iż podstawowym kryterium oceny dla określenia miejsca opodatkowania jest miejsce gdzie usługa jest faktycznie świadczona.Skoro więc miejscem świadczenia usługi, w myśl cytowanego wyżej art.27 ust.2 pkt 3a będzie miejsce gdzie usługa jest faktycznie świadczona, a ustawa o podatku od towarów i usług zgodnie z art.5 ust.1, co do zakresu opodatkowania obejmuje jedynie odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju - to zdarzenia gospodarcze mające miejsce poza terenem kraju nie będą skutkowały w polskim podatku VAT.

A zatem w myśl powołanych wyżej przepisów, usługa polegająca na przygotowaniu, dostarczeniu i zamontowaniu wystawy we Francji (jak podaje Muzeum sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 92.52.11-00.00 ) jako usługa muzealnictwa - jest usługą związaną z kulturą (ex 92 ) i podlegać będzie rozliczeniu na terytorium Francji na zasadach tam obowiązujących, tj. zgodnie z regulacjami prawa francuskiego.Opodatkowanie tej usługi będzie zależało więc od tego czy w kraju członkowskim usługa ta korzysta ze zwolnienia czy też jest usługą opodatkowaną oraz od statusu podatkowego nabywcy usługi.

O ile zgodnie z przepisami prawa francuskiego, usługa powyższa podlegałaby we Francji opodatkowaniu, to w przypadku gdy usługobiorcą będzie podatnik od wartości dodanej to on przejmie na siebie obowiązek rozliczenia podatku na zasadzie samoopodatkowania (jeżeli regulacje tego kraju przewidują możliwość samonaliczenia podatku VAT przez nabywcę usługi). Jeżeli jednak nabywcą usługi nie będzie podatnik podatku od wartości dodanej, to polski podatnik będzie musiał dokonać rejestracji w kraju w którym świadczona jest usługa i sam rozliczyć podatek należny od świadczonej usługi.

Z przedstawionego przez Muzeum stanu faktycznego wynika, iż usługobiorca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, a więc jeżeli usługa ta zgodnie z regulacjami prawa francuskiego będzie podlegała opodatkowaniu, to podatek należny z tego tytułu rozliczy podmiot francuski. Muzeum nie będzie w takim wypadku miało obowiązku zarejestrowania się we Francji celem rozliczenia ww. usługi.

Zasady wystawiania faktur oraz dane które powinny zawierać regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97,poz.971)Zgodnie z §30 ust.1 i ust.2 faktura dokumentująca usługę objętą zapytaniem powinna zawierać dane wyszczególnione w §12 ww. rozporządzenia z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj