Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-402/2/04
z 4 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-402/2/04
Data
2005.02.04



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem jak winna rozliczać podatek naliczony w przypadku braku sprzedaży zwolnionej.


Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),

- art. 86 ust. 1, art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku a dotyczący rozliczenia podatku VAT naliczonego wskaźnikiem udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem, w sytuacji gdy sprzedaż zwolniona przestała występować.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż Podatnik przez znaczną część 2003 r. dokonywał zarówno sprzedaży zwolnionej jak i opodatkowanej. Podatek naliczony Wnioskująca rozliczała w tym okresie wskaźnikiem udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem. Od listopada 2003 r. występuje wyłącznie sprzedaż opodatkowana.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem jak winna rozliczać podatek naliczony w przypadku braku sprzedaży zwolnionej.

Zdaniem Podatnika, wszystkie bieżące zakupy związane są ze sprzedażą opodatkowaną a naliczony od nich podatek VAT w całości podlega odliczeniu.

Ustosunkowując się do powyższego, należy stwierdzić co następuje;

Prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług podlega istotnym ograniczeniom, w sytuacji gdy obok działalności opodatkowanej, podatnik prowadzi działalność zwolnioną od opodatkowania lub nieopodatkowaną.

Stosownie do przepisów art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W świetle natomiast uregulowań art. 90 ust. 2 przywoływanej ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z zastrzeżeniem ust. 10.

W sytuacji jednak gdy podatnik wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane powyższe uregulowania nie mają zastosowania. Stosownie do przepisów art. 86 ust. 1 przywoływanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj