Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PDP/423-2/LW/05
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-2/LW/05
Data
2005.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dopłaty bezpośrednie
przychód


Pytanie podatnika
Spółka pyta czy: - wymienione dopłaty powinna zaliczyć do przychodów z działalności rolniczej zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych , czy do przychodów z działalności pozarolniczej , - do którego roku podatkowego należy zaliczyć przyznane dopłaty do gruntów rolnych, do roku którego dotyczą, czy do roku w którym je otrzymano.


W dniu 02.02.2005 r. do tutejszego organu wpłynął wniosek Spółki z o.o. o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak wynika z treści art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Stan faktyczny opisany przez Spółkę przedstawia się następująco: Spółka prowadzi działalność i uzyskuje przychody z działalności rolniczej i pozarolniczej, jest płatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.Spółka otrzymała od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Oleśnie dopłatę bezpośrednią do gruntów rolnych na podstawie ustawy z 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40 ze zmianami). Z decyzji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznającej Spółce jednolitą płatność obszarową oraz uzupełniającą płatność obszarową wynika, że płatność ta przyznana jest na 2004 r. natomiast przyznane środki finansowe na rachunek bankowy Spółki wpłynęły 05.01.2005 r. W związku z zaistniałą sytuacją Spółka pyta czy:- wymienione dopłaty powinna zaliczyć do przychodów z działalności rolniczej zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych , czy do przychodów z działalności pozarolniczej ,- do którego roku podatkowego należy zaliczyć przyznane dopłaty do gruntów rolnych, do roku którego dotyczą, czy do roku w którym je otrzymano.W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdują niżej wymienione przepisy.

1. art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), stanowiący, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 e ustawy, 2. art. 2 ust. 2 w/w ustawy, który stanowi, że działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 ustawy, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu , w tym również produkcja materiału siewnego , szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego , produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią , produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej;- 1) miesiąc w przypadku roślin,- 2) 16 dni - przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,- 3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,- 4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt - licząc od dnia nabycia.3. art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy , stanowiący, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,4. art. 17 ust. 1 pkt 4e - w/w ustawy - który stanowi, że wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy , a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności, udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz okoliczności sprawy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie wyjaśnia, że otrzymane przez Spółkę dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych, obejmujące jednolitą płatność obszarową i uzupełniającą płatność obszarową, jednostka powinna zaliczyć do przychodów z działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Definicja działalności rolniczej zawarta w art. 2 ust. 2 ustawy określa w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności zaliczanych do działalności rolniczej . Przyjmując tę działalność za źródło przychodów, zasadne jest przyjęcie, że wszystkie przychody z tego źródła, a więc również z dopłat bezpośrednich są ich integralną częścią. Powyższe oznacza, że przychody z tytułu dopłat bezpośrednich, jak również inne przychody z działalności rolniczej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, nie podlegają przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 e. Należy zatem przyjąć , że odnośnie momentu ujęcia tych dopłat w księgach rachunkowych, zastosowanie będzie miał art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, stanowiący między innymi, że przychodami są otrzymane pieniądze, a zatem otrzymane dopłaty do gruntów rolnych. Ujęcie w księgach rachunkowych dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych w momencie ich otrzymania, potwierdzają przepisy ustawy o rachunkowości, tj. jedna z podstawowych zasad rachunkowości - zasada wiarygodności pasywów i aktywów. Zgodnie z tą zasadą - wysokość składników bilansowych powinna w wiarygodny sposób ukazywać sytuację ekonomiczno - finansową jednostki, w tym przede wszystkim jej wynik finansowy .A zatem Spółka przedmiotowe dopłaty powinna zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych w momencie ich faktycznego otrzymania na rachunek bankowy. Przy wyliczaniu wskaźnika przychodów dla potrzeb zwolnienia podatkowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwoty dopłat bezpośrednich Spółka powinna uwzględnić zarówno w przychodach z działalności rolniczej, jak również w przychodach ogółem. Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie: Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach skarbowych po 5 zł na podanie i po 0,50 zł na załącznik.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj