Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf-415/10/2005
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf-415/10/2005
Data
2005.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
darowizna
kontynuacja działalności
likwidacja działalności
małżonek
remanent likwidacyjny
spis z natury
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy wystąpi obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego, jeżeli likwidacja działalności nastąpi po przekazaniu przedsiębiorstwa mężowi na podstawie umowy darowizny? Działalność przedsziębiorstwa będzie w pełnym zakresie kontynuowana przez małżonka.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu pani wniosku z dnia 28.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 8.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi pani działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów dziewiarskich. Ze względów zdrowotnych chce pani zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej, przekazując swojemu mężowi, w formie darowizny, prowadzone przez panią przedsiębiorstwo. Pomiędzy panią a pani mężem istnieje wspólność majątkowa małżeńska. Zapytuje pani czy wystąpi obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od "remanentu likwidacyjnego", jeżeli likwidacja działalności nastąpi po darowiźnie prowadzonego przedsiębiorstwa współmałżonkowi, a działalność tego przedsiębiorstwa będzie w pełnym zakresie kontynuowana przez męża. Zdaniem pani od remanentu likwidacyjnego nie wystąpi zryczałtowany podatek dochodowy. Likwidacja prowadzonej przez panią działalności gospodarczej nastąpi po przekazaniu przedsiębiorstwa mężowi na podstawie umowy darowizny. Na dzień likwidacji nie pozostaną żadne składniki majątkowe - nie wystąpią zapasy towarów handlowych, materiałów, półwyrobów, wyrobów gotowych, braki i odpady, ani rzeczowe składniki majątku związanego z prowadzoną działalnością, nie będące środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Tak więc opierając się o przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj