Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-3/415/40/03
z 18 lipca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-3/415/40/03
Data
2003.07.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Od kiedy liczy się 3 - letni okres na zakończenie inwestycji?


Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto w odpowiedzi na pismo z dnia 23.06.2003 r. Nr L.dz.: PFD/442-P/VI/03 (data wpływu do tut. Urzędu 25.06.2003 r.), uzupełnione dnia 15.07.2003 r, dotyczące określenia daty uzyskania pozwolenia na budowę, działając w trybie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U Nr 137, poz. 926 ze zm.) - informuje, że:

Stosownie do postanowień art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki), udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych m.in. z:
- zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z przedmiotowego odliczenia w myśl art. 26b ust. 2 pkt. 4 i 4b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest zakończenie inwestycji wymienionej w ust. 1 przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę, w rozumieniu prawa budowlanego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku oraz umową w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.Uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznia 2002 r. jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach.Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia. Termin określony w art. 26b ust. 2 pkt. 4 jest terminem prawa materialnego, od którego przepisy ustawy nie przewidują żadnego wyjątku. Zatem jego bieg trwa nieprzerwanie od momentu, w którym dana inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego.

Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, iż decyzja Nr 2 - pozwolenia na budowę, została wydana dnia 29.12.2000 r. w oparciu o przepisy prawa budowlanego, a więc trzyletni okres, o którym mowa powyżej biegnie od 31.12.2000 r. do 31.12.2003 r.Ustawodawca wyraźnie określił w ww. przepisie, iż inwestycja winna zostać zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a taką decyzję uzyskaliście Państwo z dnia 29.12.2000 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj