Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PDP 4211/PIT/1/2005
z 15 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP 4211/PIT/1/2005
Data
2005.02.15



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
odsetki od pożyczki
oprocentowanie
oprocentowanie
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy stanowi przychód ze stosunku pracy, zgodnie z zapisem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kwota stanowiąca różnicę pomiędzy stopą oprocentowania pożyczki, udzielonej pracownikowi przez nadleśnictwo, a stopą oprocentowania kredytu bankowego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.01.2005 r. (data wpływu - 13.01.2005 r., znak: KF-322-6/2005) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej zapytania z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Pismem z dnia 11.01.2005 r. (znak: KF-322-6/2005, data wpływu - 13.01.2005 r.) nadleśnictwo, występując jako płatnik zwróciło się z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie - czy stanowi przychód ze stosunku pracy, zgodnie z zapisem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kwota stanowiąca różnicę pomiędzy stopą oprocentowania pożyczki udzielonej pracownikowi przez nadleśnictwo a stopą oprocentowania kredytu bankowego. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca poinformował, iż udziela ze środków obrotowych pracownikom terenowym zaliczanym do służby leśnej pożyczek oprocentowanych (oprocentowanie pożyczki w wysokości oprocentowania środków zgromadzonych przez nadleśnictwo w banku na rachunku podstawowym) na zakup samochodu osobowego, który zgodnie z odrębną umową wykorzystywany będzie również do celów służbowych. W ocenie wnioskodawcy, z uwagi, iż przedmiotem działalności nadleśnictwa nie jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek, pożyczki są udzielane wyłącznie pracownikom i mają charakter zwrotny, nie stanowią przychodu dla pracowników i nie podlegają opodatkowaniu.

W przedstawionym wniosku wnioskodawca zwrócił się również z zapytaniem w zakresie opodatkowania udzielonych pożyczek podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zwracając się z powyższą prośbą wnioskodawca oświadczył, że w powyższym zakresie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Uwzględniając powyższy wniosek, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych jest następujące:

Podstawowym aktem prawnym regulującym opodatkowanie przychodów pracowników jest ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W myśl art. 11 ust. 1 cyt. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W art. 12 ust. 1 tej ustawy ustawodawca zawarł zapis, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Poprzez umowę pożyczki, zgodnie z zapisem art. 720 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 13, poz. 93 ze zm.) pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę (pożyczkobiorcę) określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Wskutek tego pożyczkobiorca uzyskuje prawo swobodnego dysponowania pożyczonymi środkami. Dopiero w terminie oznaczonym w umowie powstaje po jego stronie obowiązek zwrotu. Biorąc powyższe pod uwagę, samo udzielenie pożyczki przez zakład pracy nie stanowi dla pracownika przychodu.

Ustosunkowując się do opodatkowania kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy oprocentowaniem pożyczki, wynikającą z zawartej z pracownikiem umowy a oprocentowaniem kredytu zaciągniętego przez nadleśnictwo w banku, to w przypadku, gdy nadleśnictwo nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek oraz udzielenie pożyczek dla wszystkich pracowników odbywa się według tych samych zasad i przy zawieraniu umów stosowana jest ta sama stopa procentowa, zdaniem tut. organu podatkowego, brak jest podstaw do uznania, iż w tym wypadku po stronie pracownika powstaje przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko wnioskodawcy w powyższej sprawie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W części dotyczącej przedmiotu zapytania z zakresu opodatkowania udzielonych pożyczek podatkiem od czynności cywilnoprawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego zawarte zostanie w oddzielnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj