Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/443-8/05/MGD
z 10 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-8/05/MGD
Data
2005.03.10



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
internet
kasa rejestrująca
prowadzenie ewidencji


Pytanie podatnika
Pytanie zawarte w piśmie Podatnika dotyczy wątpliwości związanych z zasadami ewidencjonowania wpłat dokonywanych przez abonentów sieci internetowej będących osobami fizycznymi w zakresie konieczności ich dokumentowania za pomocą kasy fiskalnej.


W dniu 14.01.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.Jedno z pytań zawartych w powyższym piśmie dotyczy wątpliwości związanych z zasadami ewidencjonowania wpłat dokonywanych przez abonentów sieci internetowej będących osobami fizycznymi w zakresie konieczności ich dokumentowania za pomocą paragonów fiskalnych.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Spółka cywilna "X" świadczy usługi dostępu do Internetu w sieci miejskiej. W związku z wprowadzeniem ulgi za dostęp do Internetu w 2005 r. w podatku dochodowym od osób fizycznych, u Podatnika powstał problem związany ze sposobem fakturowania usług dla ww. podmiotów.Podatnik wystawia faktury VAT zarówno firmom jak i docelowo osobom fizycznym, które zgłoszą takie zapotrzebowanie (w związku z wprowadzeniem opisanej powyżej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych) - za pośrednictwem systemu elektronicznego.

Wystawiane są trzy rodzaje faktur VAT:

  • indywidualne faktury dla wszystkich firm wg przyjętych okresów rozliczeniowych,
  • półroczne i roczne faktury z rabatem dla osób fizycznych,
  • indywidualne faktury dla pozostałych abonentów będących osobami fizycznymi dokonujących bezgotówkowych wpłat za Internet miesięcznie w dowolnej formie (wpłaty za pośrednictwem banku, urzędów pocztowych; stałe zlecenie płatnicze).

Wpłaty abonamentowe osób fizycznych realizowane w całości bezgotówkowo na konto Spółki księgowane są wyłącznie fakturami z pominięciem paragonów fiskalnych.

Wyrażając własne stanowisko w sprawie (zawarte w piśmie uzupełniającym z dnia 22.02.2005 r. oraz we wniosku pierwotnym) Spółka stwierdza, iż wpłaty abonamentowe osób fizycznych realizowane w całości bezgotówkowo na jej konto księgowane są wyłącznie fakturami z pominięciem ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

  • art. 106 ust. 4, art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej w dalszej części "ustawą",
  • § 14 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), zwanego w dalszej części "rozporządzeniem",
  • § 2 pkt 3) oraz poz. 14 Załącznika do rozporządzenia Mnistra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706).

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.Spółka rozpoczeła ewidencjonowanie sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej z dniem 01.07.2001 r. (zgodnie z oświadczeniem Podatnika z dnia 29.06.2001 r., złożonym do tut. organu w dniu 02.07.2001 r.). Fiskalizacji dokonano w dniu 30.06.2001 r.Na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzacym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.Stosownie do § 14 ust. 3 rozporządzenia w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż. W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę, iż zgodnie z § 2 pkt 3) rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących z dnia 23.12.2004 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia, stanowiącego wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. W pozycji 14 ww. załącznika wymienione zostały usługi telekomunikacyjne o symbolu PKWiU 64.2. Spółka nie przedstawiła symbolu PKWiU dla świadczonych usług w zakresie dostępu do Internetu. Jeżeli usługi, których dotyczy pytanie Spółki są usługami telekomunikacyjnymi o symbolu PKWiU 64.2, wówczas objęte są zwolnieniem przedmiotowym i w tym zakresie Spółka nie ma obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

W świetle przytoczonych przepisów prawa, stanowisko zaprezentowane przez Spółkę w rozpatrywanym wniosku należy uznać za prawidłowe.

Podkreślić należy, iż podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez współwłaściciela Spółki we wniosku z dnia 14.01.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj