Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf-415/6/2005, Pdf-415/7/2005
z 11 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf-415/6/2005, Pdf-415/7/2005
Data
2005.02.11



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
zaliczka miesięczna
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Jak opłacać zaliczki na podatek dochodowy od dochodu otrzymanego po rozwiązaniu spółki cywilnej w 2004 r. - należność otrzymana w 2005 r. oraz jak rozliczyć uzyskany dochód?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 24.01.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 25.01.2005 r.), uzupełnionego następnie w dniu 4.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z dniem 31.10.2004 r. została rozwiązana spółka cywilna pod nazwą P. W dniu 19.01.2005 r. wyegzekwowano za pośrednictwem komornika należności z tytułu odsetek za nieterminowe regulowanie należności za 2003 i 2004 r. w kwocie 20.381,00 zł, oraz z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego w kwocie 1.527,00 zł (łącznie 21.808,00 zł). W piśmie uzupełniającym z dnia 4.02.2005 r. nadmienia pan, że otrzymana kwota była bezsporna, gdyż wynikała z prawomocnego wyroku sądowego. Została ona pobrana z rachunku spółki i podzielona po połowie pomiędzy wspólników. Zdaniem pana od uzyskanego przychodu należy zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy w terminie do dnia 20.02.2005 r., a przychód rozliczyć łącznie z dochodami za 2005 r. w terminie do 30.04.2006 r.

W rozpatrywanej sprawie chodzi o podatników, którzy uzyskiwali przychody z działalności gospodarczej w ramach spółki cywilnej, a następnie po jej rozwiązaniu uzyskali przychód, którego związek z prowadzoną do dnia 31.10.2004 r. działalnością gospodarczą jest niekwestionowany i bezsporny.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych (art. 1). Osoby fizyczne są podmiotami tego podatku także w sytuacji uzyskiwania przez nie dochodów z udziału w spółce cywilnej. Artykuł 8 ustawy stanowi, że źródła przychodów opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziału. Spółka cywilna, chociaż przedstawia się jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, to jednakże nie mając osobowości prawnej ani podmiotowości prawnopodatkowej (w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych) prowadzi swą działalność gospodarczą w imieniu i na rzecz wszystkich wspólników, którzy w związku z tym - można powiedzieć - prowadzą działalność gospodarczą za pośrednictwem spółki i to ostatecznie oni, a nie spółka są podatnikami z tytułu przychodu uzyskanego z prowadzonej w ten sposób działalności gospodarczej. Sytuacja zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej nie oznacza, że przychód z tej działalności (art. 14 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie powstanie; jest on jedynie przesunięty w czasie. Za takim stanowiskiem przemawia brzmienie art. 14 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy która za przychody z działalności gospodarczej uważa kwoty należne z tytułu świadczeń dokonywanych "w ramach działalności", a nie w czasie prowadzonej działalności czy podczas jej prowadzenia.

W rozpatrywanym przypadku otrzymane w dniu 19.01.2005 r. za pośrednictwem komornika należności spółki są bezsprzecznie przychodem spółki, którego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą jest oczywisty. Osoby fizyczne osiągające dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani (na mocy art. 44 ustawy podatkowej) bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, a w terminie do dnia 30.04 roku następującego po roku podatkowym zgodnie z art. 45 tejże ustawy składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Tak więc opierając się o przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika (inkasenta (następcy prawnego podatnika (osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj