Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gryfinie
US.DPD/42/4111/10/5/05
z 9 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.DPD/42/4111/10/5/05
Data
2005.02.09



Autor
Urząd Skarbowy w Gryfinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
krew
krwiodawstwo
zakład opieki zdrowotnej


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć od dochodu w ramach darowizny wartość oddanej honorowo krwi w wysokości 350,00 zł na rzecz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.


Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gryfinie na pisemny wniosek podatnika udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawie w sposób następujący:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż w 2004 roku oddał honorowo krew na rzecz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż wartość oddanej honorowo krwi do wysokości 350,00 zł może odliczyć od dochodu w ramach darowizny.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 26 ust. 1 pkt 9 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm),
  • art.3 ust. 2 oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 ze zm.),
  • art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681 ze zm.),
  • art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.),
  • art. 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15 poz. 148 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych „Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód (...), po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele”.

Stosownie do art. 3 ust 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie „Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie”.

Natomiast w myśl ust 2 art. 3 cytowanej ustawy „Organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4”.

Sfera zadań publicznych została określona w ust. 1 art. 4 cyt. ustawy i obejmuje między innymi zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia, jak również ratownictwa i ochrony ludności.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, zwane ,,regionalnymi centrami” są jednostkami organizacyjnymi publicznej służby krwi. Z kolei art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej stanowi, iż ,,Regionalne centra są samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej (...)”.

Natomiast stosownie do art. 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych, „do sektora finansów publicznych zalicza się między innymi samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej”.

Mając na uwadze przywołany stan prawny i faktyczny, niewątpliwie należy stwierdzić, iż wartość oddanej honorowo krwi nie może być przedmiotem odliczenia w ramach darowizny, gdyż Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie jest jednostką sektora finansów publicznych, a jednym z warunków wynikających z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest, aby działalnością pożytku publicznego była działalność społecznie użyteczna prowadzona przez organizacje pozarządowe, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku. W związku z powyższym przekazana darowizna nie spełnia warunków zawartych w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 14 b § 1 „interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia (...)”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj