Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US I/1-415/3a/2005
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1-415/3a/2005
Data
2005.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
samochód prywatny
wynajem samochodów
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychody z tytułu najmu prywatnego samochodu osobowego mają być rozliczane wg skali podatkowej wyłącznie na deklaracji PIT-5?


Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez podatnika we wniosku złożonym w tut. organie dnia 20.01.2005r. uzupełnionym pismem z 25.02.2005r. dotyczące opodatkowania przychodu z najmu prywatnego samochodu wg skali podatkowej w deklaracji PIT-5 uznać za prawidłowe.

Wnioskiem złożonym 20.01.2005r. uzupełnionym pismem z 25.02.2005r. podatnik wystąpił do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

Przychody oraz koszty z prowadzonej działalności gospodarczej ujmowane są przez podatnika w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i rozliczane w formie podatku liniowego 19% w deklaracji PIT-5L.

W piśmie podatnik zwrócił się z następującymi zapytaniami:

1) czy przychód z tytułu najmu prywatnego samochodu osobowego, który nie jest środkiem trwałym firmy musi być ujmowany w osobnej księdze przychodów i rozchodów, czy też nie musi być prowadzona osobna księga,

2) czy w/w przychody mają być rozliczane wg skali podatkowej wyłącznie na deklaracji PIT-5...

3) jaki dokument w w/w sytuacji będzie prawidłowy w zakresie podatku VAT tj. faktura VAT czy też rachunek...

Wniosek o interpretację w części dotyczącej ujmowania przychodów z tytułu najmu prywatnego samochodu w osobnej księdze przychodów oraz dokumentu jaki będzie prawidłowy w sprawach podatku VAT tj. faktura VAT czy rachunek tut. organ rozpatrzył odrębnymi postanowieniami.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej rozliczania przychodów z tytułu najmu prywatnego samochodu.

Zdaniem podatnika przychody z tytułu najmu samochodu prywatnego powinny być rozliczane wg skali podatkowej na deklaracji PIT-5.

Art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wymienia jako odrębne źródła przychodów:

- pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3), do której m. in. zalicza się najem składników majatku związanych z działalnością gospodarczą podatnika oraz świadczenie usług najmu na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,

- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6).

Z uwagi na to, że w złożonym zapytaniu podatnik wskazał na opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych odpowiedź tut. organu ograniczono do opodatkowania w tej formie.

Stosownie do art. 44 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f. Ustęp 3 tego artykułu stanowi, iż podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

1) obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

2) zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,

3) zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzajace.

W myśl postanowień art. 44 ust. 6 w/w ustawy o podatku dochodowym... zaliczki miesięczne, od przychodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

W związku z tym, iż w przypadku podatnika najem samochodu nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz odrębne źródło przychodu wymienione w art. 10 ust. 1 pkt. 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżli uzyska on w trakcie 2005 r. dochód z tytułu najmu przekraczający kwotę wolną, tj. 2.790,00zł powstanie obowiązek wpłacania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc, w którym uzyska dochód przekraczający kwotę wolną i obowiązek składania deklaracji PIT-5 na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy. W deklaracji należy wykazać przychód, koszty jego uzyskania i dochód z najmu. Zaliczkę stanowić będzie podatek obliczony wg zasad określonych w art. 27, tj. wg skali podatkowej.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 20.01.2005r. uzupełnionym pismem z 25.02.2005r.

Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia omawianego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj