Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPOI-443/16/05/AP
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPOI-443/16/05/AP
Data
2005.02.24



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
leasing
leasing operacyjny
obniżenie podatku należnego
obniżka (obniżenie)
podatek
podatek od towarów i usług
samochód
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy odliczenia podatku naliczonego od opłaty wstępnej oraz rat lesingowych wynikających z umowy leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa,

(j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), stwierdzam, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2005r., który wpłynął do tut. urzędu dnia 10.01.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od opłaty wstępnej oraz rat leasingowych w pełnej wysokości, wynikających z umowy leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.01.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego

w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 17.01.2005r. wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a

§ 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Z treści przedstawionej przez wnioskodawcę wynika, że Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Umowa została zawarta na okres

24 miesięcy a po jej zakończeniu Spółka nie jest zobowiązana do zakupu przedmiotu leasingu. Spółka podjęła decyzję o odliczeniu podatku naliczonego od opłaty wstępnej oraz rat leasingowych w pełnej wysokości.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Zgodnie z art. 7 ust. 9 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r., przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, rozumie się między innymi umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.

Tym samym, w myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów

w rozumieniu art.7.

W przedstawionym stanie faktycznym, zastosowanie znajduje przepis art. 86 ust. 7 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r., który ogranicza możliwość odliczenia podatku naliczonego przez usługobiorców użytkujących na podstawie między innymi umowy leasingu samochody,

o których mowa w ust. 3 i 5 - do 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Przy czym suma kwot

w całym okresie użytkowania samochodu, dotycząca jednego samochodu, nie może przekroczyć kwoty 5.000 zł.

W art. 86 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, określono wzór, według którego podatnik wylicza dopuszczalną ładowność samochodu innego niż samochód osobowy, potrzebną do ustalenia prawa do odliczenia podatku.

Art. 86 ust. 5 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r. stanowi, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa we wzorze, określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa wyżej, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku - Białej, 43-300 Bielsko - Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj