Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3-433/8/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3-433/8/05
Data
2005.03.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przysługuje zwolnienie z podatku VAT w przypadku sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego na warunkach własnościowego?


Na podstawie art. 14a i 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa/Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60/ stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 04.02.2005 r. /data wpływu do Urzędu 14.02.2005 r./ u z n a j ę za prawidłowe.

Zapytanie dotyczy opodatkowania sprzedaży prawa do lokalu użytkowego na warunkach własnościowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/.

Jako istotne dla udzielenia interpretacji strona przedstawiła następujące elementy stanu faktycznego:

Dnia 24.10.1996r. Spółka zakupiła od osoby fizycznej aktem notarialnym spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego na warunkach własnościowego. Zakupiony lokal został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Spółki i był amortyzowany. Firma w związku z zakupem lokalu nie odliczyła podatku od towarów i usług, a przed wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych i w trakcie użytkowania, wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym nie przekroczyły 30 % wartości początkowej Zdaniem strony, sprzedaż w budynku mieszkalnym wybudowanym więcej niż 5 lat temu, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego na warunkach własnościowego nie podlega opodatkowaniuj podatkiem VAT. Sprzedaż własnościowych praw do lokali użytkowych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy o VAT jest rozumiana jako dostawa towarów. Oznacza to, że sprzedaż taka podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/, gdy od czasu jego budowy minęło więcej niż 5 lat, a także w stosunku do tego lokalu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zdaniem organu podatkowego przedstawione stanowisko jest zasadne w całości gdyż, - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/ zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 /dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe/, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ponadto zgodnie z ust. 6 tegoż artykułu, zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Wobec powyższego, dostawa lokalu użytkowego, który spełnia warunki do uznania go za towar używany oraz przy jednoczesnym braku przesłanek z ust. 6 art. 43 ustawy, to dostawa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja:

a/ odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,

b/ nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 - ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj