Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
OM.436-1/2005
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OM.436-1/2005
Data
2005.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
podatnik
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy umowy pożyczki udzielane pracownikom przez nadleśnictwo podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.01.2005 r. (znak: KF-332-6/2005), uzupełnionego pismem z dnia 26.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej zapytania z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe - umowy pożyczki udzielane pracownikom przez nadleśnictwo nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Pismem z dnia 11.01.2005 r. (znak: KF-332-6/2005, data wpływu 13.01.2005 r.) nadleśnictwo zwróciło się z pismem o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych od umów pożyczek udzielanych przez nadleśnictwo pracownikom na zakup samochodu osobowego. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca poinformował, że udziela pracownikom terenowym oprocentowanych pożyczek na zakup samochodów osobowych, które zgodnie z odrębną umowa są również wykorzystywane do celów służbowych. Według jego stanowiska nadleśnictwo jako Skarb Państwa jest stroną zwolnioną z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 8 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, natomiast obowiązek uiszczenia podatku ciąży na pożyczkobiorcy.

Uwzględniając wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę informuje, że stanowisko tutejszego organu podatkowego w sprawie zapytania dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych jest następujące:

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają między innymi umowy pożyczki - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). Natomiast z przepisu art. 2 ust. 4 tej ustawy wynika, że podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku. Na gruncie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) udzielanie pożyczek stanowi usługę zakwalifikowaną zgodnie z zasadami Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług jako "usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym". Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz pozycją 3 załącznika nr 4 do tej ustawy świadczenie usług polegających na udzielaniu pożyczek jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. A zatem skoro została spełniona przesłanka art. 2 ust 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączająca ten rodzaj umowy z opodatkowania, pożyczki udzielane przez nadleśnictwo, będące podatnikiem podatku od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, ponieważ w tym przypadku na żadnej ze stron czynności nie ciąży obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj