Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/14a/440-03/05/KC
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/14a/440-03/05/KC
Data
2005.02.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
benzyna
motocykl
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie motocykla i paliwa do niego?


W dniu 27.01.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego tj. czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie motocykla i paliwa do niego...

Art. 86 ust. 3 ustawy stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:DŁ = 357 kg + n x 68 kg gdzieDŁ - oznacza dopuszczalną ładownośćn - ilość miejsc /siedzeń/ łącznie z miejscem dla kierowcy kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca - nie więcej jednak niż 5.000zł. Zgodnie z art. 86 ust. 5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc /siedzeń/, o których mowa w art. 86 ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa powyżej nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust.3.

Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego, należy odnieść się do definicji określonej w art. 2 ustawy z 20.06.1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 58 poz. 515 z 2003r. t.j.). Zgodnie z art. 2 pkt. 33 pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast pkt. 45 art. 2 stanowi, iż motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 /art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy/. Ponieważ motocykl zaliczany jest do innych pojazdów samochodowych, nie ma on określonej ładowności w wyciągu ze świadectwa homologacji należy uznać go za samochód osobowy.

Reasumując ograniczenia zawarte w art. 88 ust.1 pkt. 3 ustawy mają zastosowanie również w przypadku zakupu paliwa do motocykla. Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa. Ponadto w przypadku zmiany stanu prawnego w omawianym powyżej zakresie, udzielona interpretacja tutejszego organu nie będzie wiążąca. Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia /art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa/



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj