Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zawierciu
PP III/4409/443/7/IK/05
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP III/4409/443/7/IK/05
Data
2005.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Zawierciu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dopłata
podatek od towarów i usług
przewóz


Pytanie podatnika
Czy kwota dopłat do przewozów autobusowych jest kwotą netto czy brutto?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zawierciu stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa X – przedstawione we wniosku z dnia 20.01.2005 r., uzupełnione pismem z dnia 08.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyliczenia podatku VAT od otrzymywanych dopłat do przewozów pasażerskich jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedłożonego przez Jednostkę pisma wynika, iż Przedsiębiorstwo jako uprawniony przewoźnik wykonujący transport zbiorowy osób, otrzymuje dopłaty do przewozów autobusowych z tytułu stosowania obowiązujących ustawowych ulg dla pasażerów, które reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 ze zm.). Zgodnie z art. 8a ust. 3 ww. ustawy kwotę dopłaty stanowi różnica pomiędzy wartością sprzedaży biletów obliczoną według cen nieuwzględniających ustawowych ulg a wartością sprzedaży tych biletów w cenach uwzględniających te ulgi. Wątpliwości Przedsiębiorstwa dotyczą sposobu wyliczenia należnego podatku VAT z tytułu otrzymywanych dopłat do przewozów autobusowych.

Zgodnie z treścią przepisu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) podstawą opodatkowania, z wyjątkami określonymi w ustawie, jest obrót tzn. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Po przeanalizowaniu wyżej opisanego stanu faktycznego tut. organ zauważa, iż w świetle powołanego przepisu przedmiotową dopłatę należy traktować jako „obrót brutto” i z tej kwoty należy wyliczyć podatek VAT. Zasada neutralności VAT dla podatnika tego podatku wyraża się tym, że VAT nie powinien obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami, gdyż ciężarem tego podatku powinien być obciążony ostateczny ich beneficjent, czyli korzystający będący ostatnim ogniwem tego obrotu.

Wobec powyższego stanowisko Przedsiębiorstwa dotyczące potraktowania otrzymanej dopłaty jako kwoty brutto i wyliczenia należnego podatku VAT od otrzymanej dopłaty należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach składane za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00 PLN i po 0,50 PLN na każdy załącznik.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj