Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZPA/443-14/BJA/05
z 18 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZPA/443-14/BJA/05
Data
2005.03.18



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
koszt
nabycie wewnątrzwspólnotowe
opakowania
podstawa opodatkowania
transport


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy podstawę opodatkowania wewnątrzspólnotowego nabycia towarów powiększa się o koszty zakupu paliwa do własnego środka transportu oraz jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować opakowania nabyte wraz z towarem, stanowiące przedmiot WNT.


Dnia 20 stycznia 2005r. Spółka złożyła w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści wniosku wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, którego przedmiotem są kwiaty wraz z opakowaniami ( tj. pojemniki do przewozu kwiatów). Opakowania te podatnik zwraca kontrahentowi unijnemu przy następnych transakcjach nabyć wewnątrzwspólnotowych lub wykorzystuje dla własnych potrzeb - do transportu towarów. Dostawca obciąża podatnika za opakowania w momencie nabycia towarów - czynność ta udokumentowana jest fakturą, w której oddzielnie wyodrębniona jest wartość towarów i oddzielnie opakowań. Łączna wartość faktury stanowi wartość jaką nabywca ma obowiązek zapłacić. W przypadku gdy podatnik dokonuje zwrotu opakowań, wówczas na fakturze dostawca wykazuje ilość i wartość zwracanych opakowań - wartość zwrotu zmniejsza wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów < tj. towar (kwiaty) + opakowania nabyte - opakowania zwrócone >. W sytuacji gdy wartość zwracanych opakowań jest wyższa od wartości nabywanych towarów, to dostawca wystawia oddzielną fakturę na zwrot opakowań ze znakiem minus.

Wnioskodawca przedstawiając swoje stanowisko odwołuje się do art. 31 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ). Zdaniem podatnika, zgodnie z powołanym przepisem, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Ponadto kwotę tą należy powiększyć m.in. o wydatki dodatkowe takie jak koszty opakowania, transportu - por. art. 31 ust. 2 ustawy o VAT. Podatnik powołuje się także na identyczne brzmienie przepisów Szóstej Dyrektywy Rady Unii Europejskiej z 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych w zakresie podstawy opodatkowania, zgodnie z którymi ujednoliconą podstawą opodatkowania jest, co do zasady wszystko to, co stanowi płatność. Oznacza to, że w przypadku gdy dostawca nie obciąży kosztami transportu nabywcy, wówczas koszty zakupu paliwa do własnego środka transportu przy WNT nie będą stanowiły elementu podstawy opodatkowania. Natomiast w odniesieniu do zakupionych wraz z towarem opakowań, stanowiących element podstawy opodatkowania WNT, należy zastosować stawkę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, właściwą dla nabywanego towaru.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Podstawową zasadą, określoną w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) jest, iż podstawą opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT) jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Należy przyjąć, iż kwota którą nabywca jest obowiązany zapłacić oznacza pełną wartość należnego świadczenia. Zgodnie z ust. 2, kwota ta obejmuje także: podatki , cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów; wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Z powyższego wynika, że jeżeli Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które przewozi własnym środkiem transportu, to kosztów tego transportu w postaci np. zakupu paliwa nie uwzględnia się w podstawie opodatkowania WNT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że cytowany przepis art. 31 ust. 2 dotyczy także kosztów opakowań - bezpośrednio związanych z zasadniczą dostawą towarów ( kwiatów), które zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji WNT. Zasada włączenia tego rodzaju świadczenia do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości kosztów opakowań, których ciężar został przerzucony na nabywcę ( na Spółkę ), nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego. Zatem w przypadku Spółki, koszty nabytych pojemników wraz z kwiatami wlicza się do podstawy opodatkowania i należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla nabywanego towaru ( świadczenia zasadniczego). Natomiast podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik będzie zobowiązany skorygować ( o wartość zwróconych opakowań ), jeśli opakowania te zostaną zwrócone.

Zgodnie z art. 41 ww. ustawy podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 %, z zastrzeżeniem przypadków określonych w ustawie lub przepisach wykonawczych, wydanych na podstawie delegacji ustawowej, obniżających stawki podatku do wysokości 0%, 3% lub 7%. Ponadto organ podatkowy informuje, że nie jest właściwy do klasyfikowania towarów i usług. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. W przypadku trudności dotyczących klasyfikacji prowadzonej działalności podatnik może się o wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj