Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-13/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-13/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
producenci
stawka preferencyjna podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy wystawiając fakture VAT , można zastosować 7% stawkę opodatkowując prace związane z wytworzeniem elementu architektonicznego do sprzedaży , stosując przy tym symbol PKWiU 25.23.99-00.00 obejmujący usługi związane z produkcja wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych?Przedmiotem działalności mojej firmy jest produkcja , sprzedaż , montaż wyrobów architektonicznych wykonczeniowych dla budownictwa .


POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim , po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 14-02-2005 roku i dokonaniu oceny prawnej ; orzeka w następujący sposób :

stanowisko jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe ,kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 14-02-2005 roku zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego:Podatnik otrzymuje zamówienia na wykonanie elementów architektonicznych. Do produkcji elementów architektonicznych zużywa materiały budowlane (styropian, styrodur lub inne tworzywa sztuczne) opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 % . Wykonywane usługi zaliczane są do usług związanych z produkcją wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych PKWiU 25.23.99-00.00. Wyprodukowane elementy są sprzedawane jako towar lub wykonywana jest również usługa montażu wyprodukowanych elementów na budynkach.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn zm.) przedstawiono następujące stanowisko - cyt. „ wystawiając fakturę sprzedaży VAT wyszczególniałem kolejno materiały zużyte do produkcji elementu stosując stawkę 22%, w oddzielnej pozycji ujmowałem wykonanie elementu architektonicznego z zastosowaniem stawki 7% (ujmując tu pracę grafika którą wykonał podczas produkcji elementu) wg PKWiU 25.23.99-00.00 jako usługi związane z produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa. Natomiast jeśli klient zgłaszał chęć montażu elementu na budynku ujmowałem to w oddzielnej pozycji rónież z 7% stawką VAT jako roboty budowlane wykończeniowe-pozostałe wg PKWiU 45.45.11-00.00"

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów:- art. 2 pkt.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn.zm.), który stanowi,że towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynkii budowle i ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniupodatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.- art. 7 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.- art. 8 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.- art. 8 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej sa identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.- art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust.7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Zaś w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Podkreślenia wymaga, że zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, handel i usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt. 5.3.4 statystycznych zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w zależności od tego kto: producent, firma usługowa czy handlowa dokonuje czynności z wykorzystaniem artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.I tak: -roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu;-budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45;-roboty instalacyjne wykonane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.Oznacza to, że np. jeżeli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, a na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług stanowi dostawę towarów a nie usługę. Przedstawione przez Pana stanowisko w opisanym stanie faktycznym jest nieprawidłowe. Będąc producentem elementu architektonicznego, który zaliczamy do działu PKWiU 25.23 - wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa, powinien Pan zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Niniejsza interpretacja :-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,-nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim , w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł. , od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj